První "prezident Evropské unie" vzejde z mimořádného unijního summitu ve čtvrtek 19. listopadu. Pro Financial Times to řekl švédský premiér Fredrik Reinfeldt. Jeho země EU do prosince předsedá. S postem "prezidenta" a "ministra zahraničí" Evropské unie počítá lisabonská smlouva.

Reinfeldt řekl, že se rozhodl na příští čtvrtek svolat sedmadvacet představitelů členských zemí EU do Bruselu, aby společně u pracovní večeře dokončili výběr vrcholného postu - stálého předsedy vrcholných unijních schůzek (Evropské rady), neformálně prezidenta EU. Lisabonská unie počítá také s postem vysokého představitele pro zahraniční a bezpečnostní politiku, takzvaným ministrem zahraničí EU.

Švédský premiér chce tento týden zintenzivnit konzultace s kolegy z unijních zemí. Doposud se prý ale nikoho nezeptal, aby mu potvrdil případnou kandidaturu. Chce tak učinit, až bude v jejich prospěch jasná většina.

"Je to velmi napjatá situace, protože jde o premiéry a vrcholné představitele, kteří již zastávají funkce. Musím si být jistý před tím, než je požádám, aby se stali kandidáty," řekl Reinfeldt. Dodal, že je zcela jisté, že "prezidentem" bude vybrán současný či bývalý premiér nebo jiná osoba vysoké politiky.


"Jsem velmi blízko konce prvních konzultací. Poté otevřu druhé kolo, které možná začne tento týden ve čtvrtek, kde zahájím práci na kompromisech," vysvětlil.

 

Nenápadný Belgičan, který nezastíní vrcholné evropské politiky

Největší šanci na zvolení má podle diplomatů současný belgický premiér Herman Van Rompuy. Ve hře prý zůstávají také francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner, někdejší britský premiér Tony Blair a lucemburský premiér Jean-Claude Juncker.

Na zvláštním summitu by měli vedoucí představitelé členských států také neoficiálně probrat i přidělení jednotlivých resortů v Evropské komisi jednotlivým zemím. Českým zástupcem v Evropské komisi bude příštích pět let současný ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle.