Výjimečný trest – doživotí - dostal v úterý na Slovensku dvaačtyřicetiletý Mikuláš Černák za spáchání šesti vražd a přípravy další. V minulosti už byl odsouzen za vydírání a další závažné trestné činy. Jeho kauza trvala 12 let. Výrok prešovského soudu osobně sledoval i generální prokurátor Dobroslav Trnka.

Černák se na místě proti rozsudku odvolal. Spolu s ním byl souzen i jeho bývalý švagr Jozef Matula právě za pomoc při přípravě vraždy, kterou si Černák objednal zpoza mříží. Soud mu vyměřil 12 let nepodmíněně.

Známý vyděrač

Černák se dostal na první příčku banskobystrického podsvětí od volantu autobusu v devadesátých letech. Bývalý řidič zakrátko proslul nákladným životem a četnými kontakty s politiky tehdejší vládní garnitury. Choval tygry, žil v luxusní vile a na bombastickou oslavu 31 narozenin s ohňostrojem, který sledovaly i špičky Mečiarovy vlády, málokdo zapomněl.

Ve městě se nahlas mluvilo o tom, že ovládá téměř všechny herny, bary, kavárny a restaurace, od kterých požadoval mastné výpalné. Vydíral i jiné podnikatele. Chránit je měla jeho vlastní bezpečnostní služba Security 3. Kromě toho podnikal ve stavebnictví.

Na policii se v prosinci roku 1997 Černák přihlásil sám. Při policejní razii unikl on i jeho kumpáni. Trenčínský soud na něho okamžitě uvalil vazbu. V kuloárech se šeptalo, že mu to, aby se do rukou policie vydal poradili tehdy vlivní politici. V Mečiarových vládách měl údajně mnoho kamarádů a prý uvěřil jejich slibům, že si posedí jenom pár dnů. A až všechno vyšumí – dostane se na svobodu.

Možná by tomu tak bylo, kdyby se po volbách nevyměnily politické garnitury. V roce 2000 ho odsoudil krajský soud v Banské Bystrici za vydírání podnikatelů a braní rukojmí na 15 let. Nejvyšší soud rozsudek zmírnil na osm a půl roku. Vražda mu dokázána nebyla.

Zamířil do Česka

O dva roky později byl Černák podmínečně propuštěn z vězení. Slováci nezapomenou na aféru, kterou krátce na to vyvolal na tatranském svahu. Svědkem jeho arogantního chování na Štrbském Plese byl i tehdejší premiér Mikuláš Dzurinda.

„Nevěřil jsem vlastním očím. Černák bezohledně strkal do lidí, předbíhal na vleku a terorizoval ostatní lyžaře,“ prohlásil. Tehdejší ministr spravedlnosti Daniel Lipšic okamžitě reagoval a podal podnět k Nejvyššímu soudu. Ten propuštění z vězení Černákovi zrušil.

Dčernákovi se za mříže nechtělo a tak utekl do Česka. V roce 2003 byl českou policií zatčen a vrácen na Slovensko.

V následujících letech byl Černák obžalován ze šesti vražd a zosnování další. Během procesu se přiznal se pouze k jedné a to k zabití údajného policejního informátora Jozefa Filipa, kterého zastřelil u Liptovské Tepličky.

Odřezal hlavu a položil ji na kapotu auta

Účast na ostatních vraždách Černák popíral. Jejich obětmi byli převážně lidé z podsvětí. Většinou byli zastřeleni. U popradského hotelu Gerlach v březnu roku 1997 ubodal Černák bývalého policistu Gustava Slivenského. Následně mu nechal odřezat hlavu, kterou pak vystavil pro výstrahu na kapotu auta v Popradu.

Z vězení si Černák objednal vraždu podnikatele Mariana Karcela. Venku mu pomáhal jeho tehdejší švagr Matula.

Rozsudek vyslechl Černák s kamennou tváří. Ještě před tím, ale pohrozil některým médiím, že je bude žalovat na základě nového tiskového zákona. Napsaly prý, že se přiznal v době, kdy to neudělal. Žádá opravu a vyhrožuje soudy.

Verdikt odmítli obhájci s tím, že rozsudek odporuje zákonu, protože u odsouzeného je prý možná resocializace. To ale ve znaleckých posudcích vyloučili experti.