Určovat datum dokončení ratifikace Lisabonu v Polsku je podobně jako v Česku sázkou do loterie. Polský prezident Lech Kaczyński podle nejnovějších informací údajně nepodepíše lisabonskou smlouvu o reformě evropských institucí ve středu, jak se o tom spekulovalo v úterý v polských médiích. Oznámil to Mariusz Handzlik z jeho prezidentské kanceláře, který tak popřel tvrzení úterního listu Dziennik Gazeta Prawna. Podle Handzlika prý datum podpisu ještě nebylo stanoveno.

"Ve středu není podpis možný. Prezident se do Varšavy vrátí velmi pozdě z oficiální návštěvy Bukurešti," řekl Handzlik, který v prezidentské kanceláři odpovídá za mezinárodní politiku.

"Neexistuje žádný tajný termín. Datum podpisu prostě ještě nebylo stanoveno. Je to ale otázka dnů, nikoli týdnů," dodal podle AFP.

Zdroj z prezidentova okolí: podepíše ve středu

Dziennik Gazeta Prawna svou informaci o středečním podpisu opíral o výrok jiného prezidentova spolupracovníka, podle nějž měl Kaczyński podepsat lisabonskou smlouvu ve středu, po svém návratu z Rumunska.

Podle listu Kaczyński plánoval ještě před podpisem setkání s premiérem Donaldem Tuskem, kde měli jednat o tom, zda by pro Polsko nebylo výhodné s ratifikací vyčkat. Země by tak podle těchto údajných plánů mohla získat významnější post pro svého eurokomisaře. Po odhalení aféry kolem chystaného loterijního a sázkového zákona tento návrh padl.

Kaczyński zřejmě může počítat s významným gestem ze strany vládní Občanské platformy, napsal polský list. Oním gestem by údajně mohl být nový zákon o rozdělení mocenských kompetencí, který je prý připraven.

Před čtrnácti měsíci uzavřel Kaczyński s polským premiérem Donaldem Tuskem dohodu, podle které prezidentův podpis závisí právě na tomto zákoně. Ten by prezidenta zapojil do procesu případných ústavních změn, citoval deník jistého spolupracovníka Kaczyńského.

"Kompromis dojednaný v tomto dokumentu je pro Polsko dobrý, prezident odkládal jeho ratifikaci, protože chtěl zdůraznit, že není možné vyvíjet nátlak na malé státy EU, jako je Irsko, ale ani na velké," poznamenal v listu prezidentův mluvčí Pawel Wypych.

Čekání na Klause

Nyní se podle něj Evropa zaměřuje na to, co učiní český prezident Václav Klaus a ne jeho polský protějšek. Česko spolu s Polskem zůstávají jedinými členskými zeměmi EU, kde nebyl proces ratifikace lisabonské smlouvy dosud dokončen.

Kaczyński již dříve prohlásil, že chce počkat na výsledek irského referenda. Minulý týden v pátek se Irové napodruhé po loňském neúspěšném hlasování jasnou většinou vyslovili pro přijetí smlouvy.

Český prezident Klaus označil rozhodnutí Irů za špatné. Nelíbí se mu, že se v Irsku voliči vyjadřovali k lisabonské smlouvě opakovaně - opakované referendum přirovnal k opakovanému fotbalovému zápasu. K podpisu smlouvy v Česku se zatím nevyjádřil.

Klaus má v Česku oporu několika senátorů, kteří podali kvůli Lisabonské smlouvě stížnost k Ústavnímu soud. Ti však v úterý zažili první prohru, když soud zamítl jejich návrh na zrušení novely zákonů o jednacích řádech Poslanecké sněmovny a Senátu, která zavádí takzvaný vázaný mandát a souvisí s lisabonskou smlouvou, která má reformovat fungování EU.