Portugalští socialisté zvítězili v nedělních parlamentních volbách a José Sócrates tak zřejmě obhájil křeslo předsedy vlády. Jeho strana ale v zákonodárném sboru ztratila absolutní většinu. Ukazují to téměř úplné výsledky hlasování.

Ze 230 křesel jednokomorového parlamentu zbývá rozdělit již jen čtyři, která jsou určena pro poslance ze zahraničí. Úplný výsledek bude znám 7. října.

Socialistická strana (PS) dvaapadesátiletého Sócratese získala 36,6 procenta hlasů a 96 poslanců. Opoziční Sociálnědemokratická strana (PSD, pravý střed) 29,1 procenta hlasů a 78 poslanců.

Třetí nejsilnější politickou silou se stala Lidová stana (PP), kterou podpořilo 10,5 procenta voličů a bude mít 21 poslanců.

Své postavení posílila protiliberální levice, která získá 31 poslanců: extrémní Levicový blok bude mít 16 poslanců a koalice zelených a komunistů 15 poslanců.

 

 

Vůdce socialistů Sócrates označil výsledky své strany za mimořádné, neboť jich bylo dosaženo za velmi obtížných podmínek. PS v únoru 2005 získala ve volbách 121 mandátů, avšak v letošních červnových volbách do Evropského parlamentu byla tvrdě poražena protiliberální levicí.

Čekání na jmenování 

Sócrates může buď vytvořit menšinovou vládu, nebo si bude muset najít koaličního partnera. Podle analytiků bude pro Sócratese nejvýhodnějším řešením menšinová vláda, která bude ad hoc získávat podporu dalších parlamentních stran. Portugalsko již mělo několik menšinových vlád. Avšak jen jediná, v jejímž čele stál António Guterres v letech 1995-1999, zůstala u moci po celé čtyři roky.

V neděli večer na dotazy médií ohledně případné koalice, kterou před volbami odmítala jak levice, tak pravice, Sócrates odpověděl, že je ještě příliš brzy o tom hovořit.

Připomněl, že je třeba vyčkat, až prezident Aníbal Cavaco Silva jmenuje nového premiéra. "Pak budu jednat se všemi parlamentními formacemi," dodal. "Země čelí vážným výzvám. Toto volební období vyžaduje stabilitu," zdůraznil.

Šéfka opozice Manuela Ferreirová Leiteová se zavázala, že povede "zodpovědnou opozici", a rovněž připomněla obtíže, které země prožívá.

Ať bude kabinet jakýkoliv, čeká jej nutnost reformovat ekonomiku, která spadla do nejhlubší recese za několik desetiletí. Nezaměstnanost v Portugalsku se nezastavila na devíti procentech, ale stoupá a je zatím nejvyšší od 80. let 20. století.

O složení nového parlamentu mohlo rozhodovat 9,7 milionu oprávněných voličů. Téměř čtyřicetiprocentní neúčast je rekordní od roku 1974, kdy byla v Portugalsku nastolena demokracie.