Rusko od 1. července končí s hazardními hrami. Do úterní půlnoci se musela zavřít všechna kasina a herny s hracími automaty. Psychiatři se už těší na příliv pacientů z řad závislých hráčů, gamblerů. Experti však varují před rozkvětem nelegálních heren. Zákaz má na svědomí zákon, který prosadil ještě v prosinci 2006 tehdejší prezident Vladimir Putin, rozhodnutý hazard vymýtit.

Málokdo však věřil, že norma skutečně vstoupí v platnost. A to tím spíše, že čtyři odlehlé zóny, kam se měl hazard přestěhovat, vznikly jen na papíře. "Zóna" v ruském slangu přece neznamená Las Vegas, ale vězeňský tábor. V "Azov City", kde přípravy pokročily nejdále, místo kasin na polích stále roste pšenice. Putin, který se mezitím stal premiérem, však dokázal zmařit lobbování o odklad. "Do poslední chvíle jsem doufal, že stát rozhodnutí změní," svěřil se majitel největší ruské továrny na hrací automaty Boris Belocerkovskij. Nicméně už spustil náhradní výrobu.

Lukrativní oblast 

Roční obrat odvětví se odhaduje až na šest miliard dolarů (110 miliard Kč). Jen loni stát na daních vybral 26,4 miliardy rublů (skoro 16 miliard Kč), z toho Moskva inkasovala šest miliard, Petrohrad 3,5 miliardy.

 

Zákon má ovšem skulinky. Povoleny zůstávají sázky, loterie či karetní hra poker, uznaná před pár lety za sport. Pokerové kluby se množí jako houby po dešti. Úřady podezírají, že pod tímto pláštíkem se bude hrát i o peníze a za závěsem budou skryty i rulety a hrací automaty. Obejít zákaz umožňuje i internet.

Zákaz podle průzkumů vítá 70 procent Rusů včetně psychiatrů či spotřebitelských organizací. "Zákazy vždy vedou k černému trhu," tvrdí však nejmenovaný manažer jedné hrací společnosti. Nastávají prý divoké časy. "Vzhledem k naší kolosální korupci silně pochybuji, že se hazard podaří přemoci," upozornil Jevgenij Goroško ze Sdružení herního byznysu v časopise Russkij Newsweek.