To co se ještě nedávno slovenští Maďaři nechtěli připustit je tvrdou realitou. Nejstabilnější politická strana na slovenské scéně - Strana maďarské koalice se rozpadla. Po dvouměsíčním dohadování se s vedením ji nadobro opustili poslanci Béla Bugár, László Nagy, Gábor Gál a Tibor Bastrnák. Přidali se k nim desítky členů okresních organizací. V blízké době by měl vzniknout nový subjekt zastupující maďarskou menšinu s názvem Most-Híd.

Napětí mezi bývalým předsedou SMK Bélou Bugárem a současným šéfem Pál Csákym existuje už dlouho. Objevilo se v roce 2007, když se Csáky nečekaně dostal do čela SMK.. Bugár tvrdí, že současné vedení nepřipouští jiné názory, čímž se snaží o vypuzení některých nepohodlných členů. Poslanci v dubnu pro výstrahu opustili poslanecký klub, ale členy SMK zůstali. Bugárovi se nelíbil ani radikalismus, který se ze strany ozýval především prostřednictvím Miklóse Duraye.

"Nefér hra" 

Pál Csáky to odmítl a nabízel Bugárovi a dalším poslancům jednání o kompromisu, který mělo představovat vytvoření názorové platformy. To ale úplně ztroskotalo, přestože ještě včera během eurovoleb Csáky novinářům tvrdil, že bude Bugárovi telefonovat, aby dohodl další termín rozhovorů.

„Ačkoliv se snažily obě strany k dohodě nedošlo. Stranu opustili mnozí řadoví členové i bývalí funkcionáři… Samozřejmě se mi neodchází lehce, ale nikdo se mnou nemůže hrát nefér hru, řekl Bugár.“

Ještě dodal, že za dob jeho šéfování, byl v čele strany devět let, strana sympatie získávala, nyní se završuje opačný proces, který začal příchodem nového vedení.

Csáky reagoval tím, že to je velmi špatný krok, kterému nejvíce tleská Ján Slota a celá SNS. Naznačil také, že za odchodem poslanců mohou být jiné, než politické zájmy.

Politologové se domnívají, že rozpad SMK může znamenat i prohru v nadcházejících parlamentních volbách. Stalo se to v předminulých volbách Slovenské národní straně, která se také rozdělila. Parlamentní hranici překročila až po opětovném spojení.