Roztržkou skončila dvoudenní schůzka běloruského a ruského ministra financí, na její výsledek ostře zareagoval také běloruský prezident Alexandr Lukašenko.

Minsk se na schůzce dožadoval slíbené půjčky ve výši 500 milionů dolarů, Rusko ale oznámilo, že je ochotné Bělorusku poskytnout částku pouze v rublech, což Lukašenkova strana odmítla.

"Když se nedaří získat podporu v Rusku, není třeba se doprošovat, věšet hlavu a naříkat. Je třeba hledat štěstí jinde. Říkám to tady vědomě a veřejně," prohlásil podle agentury ITAR-TASS Lukašenko na poradě kabinetu.

Běloruská vláda by podle něj měla vyhledávat spolupráci s těmi zeměmi, které o to stojí a na Bělorusy čekají.

"Už je třeba přestat vodit ministry po vyšlapaných cestičkách. Je třeba se vydat na jiná místa pro obchod, a ne handlovat s deseti traktory, jedním kombajnem nebo vyvážet cukr po lžičkách do Ruska," prohlásil také Lukašenko a v zápětí začal očkovat proti Rusku i ostatní.

V souvislosti s tím připomněl, že s Kazachstánem podepsali smlouvu na dodávku 40.000 tun běloruského cukru. "Kontrakt jsme podepsali. Tak v čem je problém? Proč pořád lezete do Ruska, kde vás oškubávají? Copak nechápete, že zdaleka ne poprvé vznikla situace, kdy nás chtějí vzít na hůl?" zdůraznil.

Máme ještě EU, hrozí Lukašenko

Rusko nashromáždilo rezervy v uplynulých desetiletích svého ekonomického růstu. Bělorusku, svému klíčovému spojenci a partnerovi v soustátí nazvaném Svaz Ruska a Běloruska, loni půjčilo jednu miliardu dolarů a letos mu slíbilo dalších 500 milionů dolarů.

S nástupem globální krize ale Moskva couvá a nabízí pouze rubly.

Rusové přitom kritizují řízení běloruského hospodářství, Lukašenko zase kritizoval Rusko za to, že nesplnilo většinu plánů na spolupráci a za krize zavřelo ruský trh pro běloruské výrobky.

Minsk, který byl Západem kritizován za porušování lidských práv, v poslední době dělá vstřícné kroky směrem k Evropské unii. Patří k nim i propuštění vězňů považovaných na Západě za politické.