Nicolas Sarkozy, Dmitrij Medveděv na summitu v NiceFrancouzský prezident Nicolas Sarkozy se v pátek na summitu EU a Ruska opět ukázal ve světle "mírotvůrce".

Na jednu stranu totiž vyzval Moskvu, aby zvrátila své rozhodnutí rozmístit rakety v kaliningradské enklávě mezi Polskem a Litvou, na stranu druhou vzkázal po jednání s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem Spojeným státům, že jejich protiraketový systém by nijak nepomohl evropské bezpečnosti.

Sarkozy si v Nice zároveň připsal další čárku na seznam diplomatických úspěchů za dobu francouzského předsednictví. V pátek se s ruským prezidentem dohodl na obnovení jednání o dohodě o strategickém partnerství mezi unií a Moskvou. Ta by měla znovu začít 2. prosince v Bruselu.

"Pokud je vyjádření francouzského prezidenta k protiraketové obraně v Evropě skutečně takové, jak ho přinášejí agentury, pak mě překvapilo," reagoval vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra.

"Takové stanovisko s námi Francie předem nekonzultovala. Jeho vyznění je jiné, než závěry bukurešťského summitu, ke kterým se Francie přihlásila. Mandát francouzského předsednictví k summitu EU-Rusko postoj k protiraketové obraně neobsahoval," dodal Vondra v pátečním oficiálním vyjádření.

Sarkozy mediátor

Vymezit vzájemná pravidla hry se Rusko a Evropská unie snaží už několik let. Rusko se totiž už v roce 1999 zavázalo k tomu, že stáhne své vojáky z Gruzie a moldavského Podněstří, na kterém Brusel lpí a Moskva ho stále odsouvala.

K neúspěchu jednání pak zásadně přispěl letní rusko-gruzínský ozbrojený konflikt na Kavkaze, po  kterém rozhovory mezi Ruskem a EU ztroskotaly.

Co předcházelo dohodě?

Evropská unie jednala v zastoupení Nicolase Sarkozyho, jehož země unii předsedá, s Ruskem už bezprostředně po skončení několikadenního konfliktu mezi Moskvou a Tbilisi.

Sarkozymu se podařilo domluvit mír na Kavkaze na počátku září (ČTĚTE ZDE). Ruský prezident Medveděv tehdy nakonec souhlasil, že stáhne své vojáky z Gruzie poté, co Unie rozmístí v oblasti Jižní Osetie své pozorovatele.