Rakouský prezident Heinz Fischer s předsedou lidovců FaymannemTýden poté, co podala dosavadní rakouská vláda demisi do rukou prezidenta Heinze Fischera, se u našich sousedů začíná hovořit o vládě nové. Její podobu by měl určit lídr nejsilnější strany v zemi, sociálně-demokratické strany SPÖ, Werner Faymann.

SPÖ si sice v předčasných volbách udržela své prvenství, oproti volbám minulým nicméně ztratila celých šest procent hlasů a poprvé v historii získala méně než 30 procent.

Jak prezident, tak lídr SPÖ Faymann apelují na co nejkratší koaliční vyjednávání. Novou vládu by Vídeň mohla mít do šesti týdnů, nejpozději však do Vánoc.

Po volbách v roce 2006 trvalo sestavování vlády více než tři měsíce a nakonec vznikla vláda tzv. velké koalice, tedy složená ze zástupců dvou nejsilnějších stran - SPÖ a lidovců (ÖVP).

Faymann teď sází na obnovení koalice SPÖ-ÖVP, všechny další možné kombinace už předem vyloučil.

(Ne)obejdou se bez sebe

Tyto strany jsou ovšem zároveň na rakouské politické scéně hlavními rivaly a vláda pod vedením kancléře Alfreda Gusenbauera (SPÖ) ztroskotala už po roce a půl.

Více o povolebním Rakousku

Zvolená kombinace je ale podle komentátorů jedinou možnou dvoučlennou koalicí , která by v parlamentu získala většinu.

Obě strany i přes svůj pravděpodobný návrat do vlády utrpěly v letošních volbách citelné ztráty - ÖVP dokonce osm procent.

Ta hned po neúspěšných volbách vyměnila předsedu - dosavadního vicekancléře a ministra financí Wilhelma Molterera nahradil ministr zemědělství a životního prostředí Josef Pröll, který je více nakloněný spolupráci s Faymannem.

Ještě před týdnem visela ve vzduchu možnost, že lidovci nechají jednání s Faymannovou SPÖ ztroskotat a sestaví vládu s populistickými stranami krajní pravice (svobodní FPÖ a Svaz pro budoucnost Rakouska BZÖ), které ve volbách výrazně posílily.