Eurokomisař Vladimír ŠpidlaEvropská unie reaguje na alarmující míru porodnosti v evropských zemích a láká ženy na mateřskou. Komise v pátek navrhla, že by novopečené matky mohly dostávat peníze ve výši svého dosavadního platu.

Zároveň by místo současných 14 týdnů mohly zůstat na mateřské dovolené o 4 týdny déle.

Balíček několika návrhů komisi předložil český eurokomisař Vladimir Špidla, pod něhož ve 27členném sboru spadá oblast sociálních věcí a zaměstnanosti. Cílem je podpora lepší rovnováhy mezi prací, soukromým a rodinným životem Evropanů.

ČTĚTE ZDE

V Česku by se ale matky paradoxně zmíněných výhod nedočkaly. V Česku sice peněžitá pomoc v mateřství vzroste od ledna ženám s vyššími výdělky, slovy ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase však nebude dosahovat výše předchozího platu.

Pro stát by podle něj byl takový krok finančně neúnosný. 

"Je to skvělá myšlenka. Když nám Evropská komise pošle ze svého rozpočtu finanční prostředky, kterými doplníme národní zdroje, tak to můžeme zavést okamžitě," komentoval návrh ironicky ministr Nečas.

Česka by se netýkalo ani prodloužení mateřské dovolené. U nás a na Slovensko totiž mohou být matky výrazně déle než ve většině jiných unijních států.

Ženy mohou v Čechách zůstat doma s dětmi až 28 týdnů.

Pokud jde o finanční pomoc, nejvyšší hodnota mateřské se nyní pohybuje okolo 14 tisíc korun. Po Novém roce by ale mateřská mohla narůst téměř na 30 tisíc korun měsíčně.

To se týká žen, jejichž plat se pohybuje přes 75 tisíc korun.