Předseda Rakouské lidové strany (ÖVP), vicekancléř a ministr financí Wilhelm Molterer, podal demisi.Stalo se tak pouhý den po předčasných parlamentních volbách, v nichž lidovci, ale i další vládní strana a partner lidovců - socialisté - utrpěli těžké ztráty.

Ve volbách zvítězila strana Svobodných (FPÖ) pod vedením Heinze Stracheho a odštěpenecká strana Jörga Heidera Hnutí za budoucnost Rakouska (BZÖ).

Demise šéfa lidovců Molterera bude mít vliv na další vyjednávání o příští vládě. Až dosud nepřipustili socialisté a lidovci, že by byli ochotni jednat s krajní pravicí. "Tohle je katastrofální prohra," komentoval v neděli výsledky voleb Josef Pröll, místopředseda lidovců. Ten by se právě měl stát jeho nástupcem.

Pröll přebírá úřad s okamžitou platností

Neoficiální informace účastníků zasedání později potvrdil sám Molterer, který uvedl, že Pröll přebírá jako úřadující předseda strany vedení s okamžitou platností. Výměnu musí ještě potvrdit mimořádný sjezd, který se má podle Molterera konat co nejdříve.

Ke změně má podle neoficiálních informací dojít i na postu generálního tajemníka strany, kde by měl Hannese Missethona nahradit dosavadní mluvčí ÖVP pro sociální otázky Werner Amon. O této změně ale předsednictvo v pondělí ještě definitivně nerozhodlo a ponechalo novému předsedovi Pröllovi volné ruce pro další personální změny.

Přečtěte si souvislosti

Samotné výsledky mají být ještě doplněny v nejbližších dnech o korespondenční hlasy. Podle výsledků zůstává nejsilnější stranou v zemi sociální demokracie (SPÖ), která získala 29,71 procenta hlasů, oproti posledním volbám z roku 2006 však ztratila 5,6 procenta.

Ještě hůře dopadla právě ÖVP, která ztratila s 25,61 procenta téměř devět procent hlasů. Jde o vůbec nejhorší zisky obou těchto velkých stran v rakouské poválečné historii a zvláště u lidovců, kteří předčasné volby vyvolali, doslova katastrofální výsledek. Ještě na začátku července, kdy ÖVP vystoupila z koalice, měli přitom lidovci v preferencích před SPÖ značný náskok.

Moltererův pád- konec Schüsselerovy kariéry

Podle rakouských médií se proti odstoupení Molterera stavěl jeho předchůdce v čele ÖVP, bývalý kancléř Wolfgang Schüssel. Ten byl všeobecně považován za šedou eminenci, která prostřednictvím svého věrného spojence Molterera fakticky dál určovala politiku strany.

Schüssel, pro kterého nedělní porážka a pondělní Moltererův pád znamená v podstatě konec politické kariéry, se v pondělí ještě při konzultacích před zasedáním předsednictva snažil prosadit spolupráci ÖVP s krajně pravicovými populisty. Ty právě Schüssel už jednou, v roce 1999, přivedl do vlády a vysloužil si za to obrovskou kritiku ve světě, včetně sankcí od Evropské unie.

Molterer byl v čele rakouských lidovců necelé dva roky

Wilhelm Molterer, vicekancléř a předseda Rakouské lidové strany (ÖVP) přezdívaný "páter Willi", není v nejvyšších patrech rakouské politiky žádným nováčkem. Ministrem, konkrétně šéfem resortu zemědělství, se stal už v roce 1994. Loni v lednu mu v kabinetu kancléře Alfreda Gusenbauera připadl post ministra financí a k tomu funkce vicekancléře. Zároveň se tento dlouholetý člen ÖVP a její expert na zemědělskou problematiku dostal i do čela strany.

Moltererova politická kariéra začala nabírat obrátky v první polovině 90. let. Tehdy byl poprvé zvolen poslancem Národní rady, dostal se do předsednictva ÖVP a krátce byl i generálním tajemníkem strany. Rakouským ministrem zemědělství a životního prostředí, kterým se stal v roce 1994, byl Molterer téměř devět let.

V únoru 2003 zamířil z ministerstva do vedení lidoveckého poslaneckého klubu. Jeho předsedou byl až do svého jmenování vicekancléřem a ministrem financí v Gusenbauerově kabinetu. V lednu 2007 se také stal výkonným předsedou ÖVP a v dubnu téhož roku byl na lidoveckém sjezdu zvolen oficiálním nástupcem Wolfganga Schüssela v čele strany.