Rakousko, čelní představitelé vítězné ultrapravice (vlevo Jörg Haider)Rakousko den po volbách zatím neví, jak dál. Přesto, že ve volbách zvítězila strana Svobodných (FPÖ) pod vedením Heinze Stracheho a odštěpenecká strana Jörga Heidera Hnutí za budoucnost Rakouska (BZÖ), poražení lidovci a socialisté mluví o pokračování dosavadní velké koalice a vylučují spolupráci s předsedy vítězných ultrapravicových stran.

"Tohle je katastrofální prohra," komentoval v neděli výsledky Josef Pröll, místopředseda ÖVP (lidovci) a vládní koordinátor pro spolupráci s SPÖ (socialisté) ve vládě.

"My budeme výsledek analyzovat na schůzi předsednictva strany v pondělí. Teď musíme hlavně zachovat chladnou hlavu."

Kritické hlasy už zazněly ze strany socialistických i lidoveckých hejtmanů, kteří z tohoto politického zemětřesení viní špičky svých stran. "Voliči vědí, co činí. Potrestán byl především politický styl bývalé vlády," řekl mocný muž ÖVP, dolnorakouský hejtman Erwin Pröll.

Štýrský hejtman, socialista Franz Voves, se vyjádřil ještě razantněji: "Dostali jsme pořádný políček za to, že někteří politici ve vládě zakopli o svůj vlastní egoismus a nebyli schopni pracovat pro obecné blaho." 

Budoucnost v proevropském kurzu ohrožena

První analýzy se ihned po ohlášení výsledků zabývaly možnými vládními koalicemi a většina z nich se klonila k velké koalici vzhledem k tomu, že jak předseda SPÖ Werner Faymann, tak šéf ÖVP Wilhelm Molterer vyloučili spolupráci se Strachem i s Haiderem.

Předseda BZÖ a korutanský hejtman Jörg Haider naopak prohlásil, že je ochoten spolupracovat s kteroukoli stranou a předpokládá návrat do Vídně do celostátní politiky.

Toho se trochu obává Evropská unie, pro kterou by podle některých názorů mohly nedělní předčasné volby v Rakousku znamenat i loučení země s jádrem evropské integrace.

Jak upozornil deník Der Standard, ve volbách prohrály především proevropské síly a odpůrci EU významně posílili.

"Výsledky voleb můžeme obracet, jak chceme, ve vztahu k zaměření evropské politiky Rakouska je však hlasování jednoznačné. Znamená odklon od dosavadního kurzu republiky, který byl od vstupu země do EU dosud prosazován každou vládou," napsal rakouský deník.

Předpovědím dávají za pravdu i slova samotného předsedy jedné z vítězných stran, Jörga Haidera, který se dlouhodobě netají svým rezervovaným postojem vůči EU.

Ten například minulý týden v rozhovoru pro slovenské Hospodárské noviny uvedl, že jeho strana je odpůrcem Lisabonské smlouvy a nedemokratického rázu Unie.

Haider by také rád obnovil kontroly na hranicích Rakouska s novými zeměmi Schengenu.