Robert FicoPoslanci tří slovenských opozičních stran u ústavního soudu napadli sporný tiskový zákon, který přes protesty novinářů i mezinárodních organizací začátkem letošního roku prosadila vláda Roberta Fica. ČTK to ve středu potvrdil Pavol Gmitter, poradce poslankyně Slovenské demokratické a křesťanské unie - Demokratické strany (SDKU-DS) a kandidátky na prezidenta Ivety Radičové. Pod podání se podepsalo 40 poslanců.

O stížnosti k ústavnímu soudu opozice hovořila už během dubnového parlamentního projednávání zákona, nakonec ji však podala až nyní. Jednotu opozičních stran totiž rozklížil krok zákonodárců ze Strany maďarské koalice (SMK), kteří nakonec novelu vládě pomohli schválit. Teď ale SMK společně s SDKU-DS a Křesťanskodemokratickým hnutím (KDH) přezkoumání zákona ústavním soudem podpořila.

Více k tiskovému zákonu

Slovenský parlament schválil kontroverzní normu po dlouhých debatách letos 9. dubna v podstatě v původní podobě a nezapracoval do ní připomínky médií ani opozice. V zákoně, který vstoupil v platnost v červnu, tak zůstalo například i nejvíce kritizované právo na odpověď, podle kterého musejí noviny zveřejňovat reakce i na pravdivé články.

Opoziční poslanci tvrdí, že právo domáhat se i v těchto případech odpovědi je neústavní. V rozporu s ústavou je podle nich i část zákona, která určuje vydavatelům povinnost uhradit peněžní náhradu osobě, která o uveřejnění opravy či odpovědi žádala neúspěšně. Opozici se nelíbí ani ustanovení o povinnosti vydavatelů zachovávat mlčenlivost o zdroji informací, pokud o to osoba, která je poskytla, požádá.