Britský premiér Gordon BrownUdrží se Gordon Brown ve své funkci? Tato otázka nejčastěji zaznívá před sobotním sjezdem britských labouristů. Předseda levicové vládnoucí strany sice vyzval členy, aby se sjednotili v boji proti konzervativcům, jeho odpůrců přímo ve straně však přibývá.

"Společně můžeme překonat tyto těžké časy," řekl Brown v rozhovoru pro americkou televizi Sky News. Nejnovější průzkum ve straně ukazuje, že asi 54 procent všech členů strany si přeje jeho odchod. Hlavním důvodem je obava, že neoblíbený premiér přivede levici k tragické volební porážce v roce 2010.

Kouzelný milion

První úspěch už Brown získal - těsně před začátkem sjezdu oznámila Brownova rodinná přítelkyně, spisovatelka Rowlingová, že na účet labouristů posílá milion liber. Pro stranu zmítanou finančními těžkostmi je taková částka kouzelná a Brown ji od autorky Harryho Pottera rád přijal. 

Přestože sjezd není volební, ve straně roste tlak, aby bylo hlasováno také o změně předsedy. Usilovala o to skupina 12 poslanců, vedení strany však jejich požadavek zamítlo. Brown také zbavil funkce dva z povstalců, kteří zastávali nižší vládní funkce. Vlna nespokojenosti pak vyvrcholila demisí náměstka pro záležitosti Skotska Davida Cairnse. Ten byl dosud nejvýše postaveným politikem ve funkci, který se Brownovi postavil.

 

Čtěte více o propadu britské levice

 

 

Preference rostou pravici

Zatímco křeslo stranického předsedy si Brown zřejmě udrží, po příštích parlamentních volbách nejspíše předá funkci konzervativci Davidu Cameronovi. Sedmapadesátiletý Brown převzal premiérskou funkci od Tonyho Blaira před 15 měsíci.

V důsledku vlastních chyb, ekonomických problémů a únavy veřejnosti z již 11 let trvající vlády, labouristé dlouhodobě a výrazně zaostávají v průzkumech za konzervativci. Z těch posledních vyplývá, že by labouristy volilo jen 24 procent Britů, zatímco pravice pod vedením Camerona by získala přes polovinu hlasů.

Opozici proti Brownovi potvrdil jeden z labouristických poslanců, když v televizi prohlásil, že je nejméně populárním premiérem od Nevilla Chamberlaina na začátku druhé světové války. Na Brownovu stranu se naopak postavila místopředsedkyně strany Harriet Harmanová. "Myslím, že někteří kolegové se bojí hlavně o svoje funkce," řekla BBC.

 

Související blogy na iHNed.cz

 

 

Poslední Brownovy snahy o záchranu

Přestože rebelové volají po změně, není jasné, kdo by Browna mohl nahradit. Během léta se hovořilo o ministru zahraničí Davidu Milibandovi, který však tento týden Browna podpořil. Média spekulují také o bývalém ministru ministru zahraničí Jacku Strawovi, ministru zdravotnictví Alanu Johnsonovi, vůdkyni Dolní sněmovny Harriet Harmanové a ministru práce Jamesi Purnellovi.

Brown nyní doufá, že stihne do voleb v roce 2010 náladu v zemi změnit. V posledních týdnech se snažil získat iniciativu, když uspořádal výjimečné zasedání vlády mimo Londýn, oznámil opatření na oživení trhu s bydlením a pomoc chudým

Premiér dokonce zasáhl do sloučení ohrožené hypoteční banky HBOS s jejím konkurentem Lloyds TSB. Brown byl za svého předchůdce Tonyho Blaira deset let respektovaným ministrem financí a jeho stoupenci zdůrazňují, že je nejlépe kvalifikovaný pro to, aby řídil zemi v této době, kdy se zdá, že Británie směřuje do ekonomické recese.