Gruzínský voják přikrývá vlajkou rakev mrtvého spolubojovníkaEvropská unie na svém pondělním summitu nepřijme sankce proti Rusku. Agentura Reuters to uvedla s odvoláním na nejmenovaného francouzského diplomata, jehož země v současnosti unii předsedá.

Na možnost zavedení sankcí kvůli nedávnému konfliktu s Gruzií upozornil ve čtvrtek francouzský ministr zahraničních věcí Bernard Kouchner.

"Čas k přijetí sankcí rozhodně ještě nepřišel. Jsme ve fázi dialogu s Moskvou, ne ve fázi sankcí," citovaly agentury nejmenovaného představitele. Přijetí sankcí v této chvíli odmítnul při návštěvě Paříže i český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Sledujte průběh sporů o Gruzii

Osamělé Rusko

Za základ rozhovorů označil diplomat rusko-gruzínskou dohodu, kterou pomohl vyjednat francouzský prezident Nicolas Sarkozy. "Summit řekne, že se musí splnit všech šest bodů dohody. Dokud se tak nestane, bude dohoda dále sledována," dodal.

Kritiku ruského postupu v Gruzii od čtvrtka sdílí s Evropskou unií i skupina zemí G7, tedy všichni členové G8 kromě Ruska. Znepokojení nad uznáním nezávislosti Jižní Osetie a Abcházie však vyjádřila i Čína, dosavadní ruský spojenec.

Související blogy na iHNed.cz

Země nezískala podporu ani dalších zemí, sdružených do Šanghajské organizace pro spolupráci. Na její straně tak zůstává výrazně snad jen Bělorusko.

Rusko se kritice sedmi průmyslově rozvinutých zemí brání a tvrdí, že jejich argumenty "nemají reálný základ". Skupina sedmi zemí se prý pouze snaží ospravedlnit gruzínskou agresi. Podle premiéra Vladimira Putina navíc celý konflikt vyprovokovaly Spojené státy kvůli blížícím se prezidentským volbám.

Čtěte více: 99 slov o rusko-gruzínském konfliktu

Etnické čistky v Osetii

Zatímco Evropa zvažuje další postoj vůči konfliktu, obě odštěpenecké republiky s Ruskem posilují diplomatické vztahy. Předseda osetinského parlamentu Znaur Gassiyev řekl, že jeho země by se mohla během několika stát součástí mocného souseda.

Gruzínskou válku kritizovaly také lidskoprávní organizace. Podle zprávy Human Rights Watch byly gruzínské vesnice podrobeny "válečným zločinům a porušování lidských práv". Organizace zároveň vyzvala Rusko k přijetí odpovědnosti za tyto zločiny.