Moskva přislíbila, že ruské jednotky v pátek opustí gruzínské město Gori do 20:00. Během dne ruské tanky odjížděly v poklidu směrem k Jižní Osetii. Kolem šesté hodiny večerní oznámil ruský ministr obrany Anatolij Serďukov prezidentovi Dmitriji Medveděvovi, že naplánované stahování ruských vojsk z Gruzie bylo ukončeno. Gruzínská vláda potvrdila, že ruské jednotky opustily Gori, posléze však uvedla, že další místa v zemi zůstávají obsazená.

Více o kavkazském konfliktu

rus_ci__192x128_.jpgKonflikt, který začal 7. sprna, by tak měl skončit. Není to ovšem tak jednoduché. Ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin prosazuje rezoluci, podle níž by si Rusko ponechalo zatím oficiálně nespecifikovaný počet vojáků v sedmikilometrovém ochranném pásu kolem Jižní Osetie. Kontrolních stanovišť by mělo být osm, spekulovalo se o 500 ruských vojácí, kteří by na daném území zůstali. To se nelíbí především zástupci USA, který byl na jednání OSN ostře proti.

Nedodržené pozice

"Oblasti, ve kterých chce Rusko zůstat a roli, jakou tam chce hrát není v souladu s šesti bodovým plánem. Šestibodový plán vyzývá ke stažení ruských jednotek za pozice před sedmým srpnem," řekl náměstek velvyslance Spojených států při OSN Alejandro Wolff. Podle gruzínské vlády by tento vojensky střežený pás narušil dálnici, která je důležitou spojnicí mezi západní a východní částí země. Moskva také oznámila, že hodlá v pásmu zřídit "kontrolní stanoviště" a to i bez předchozího souhlasu Gruzie.

Seznamte se s novými blogy na iHNed.cz

Gruzínské Ministerstvo vnitra po prohlášení Serďukova reagovalo oznámením, že Rusko dohodu o příměří nesplnilo, protože na gruzínském území neopustili všichni ruští vojáci a zůstávají v některých městech. Podle Ruska jeho vojáci zůstali pouze na již zřízených kontrolních bodech. Podle agentur se americký prezident George Bush i francouzský prezident Nicholas Sarkozy shodli na tom, že dohoda nebyla naplněna a následně oba vyzvali Moskvu, aby sjednala nápravu.

Vojáci zůstávají v západní Gruzii

Gruzie také tvrdí, že odchod okupačních vojsk je nejméně patrný v západní části země. Ta hraničí se separatistickou Abcházií, dalším problémovým regionem země, která chce podobně jako konfliktní Jižní Osetie získat nezávislost na Gruzii. Představitel NATO Robert Simmons oznámil, že severoatlantická aliance bude "pečlivě sledovat", zda je odchod vojsk v souladu s uzavřenou dohodou. Příměři Gruzie a Rusko uzavřely 12. srpna za mezinárodní podpory.

Simmons zároveň oznámil, že 15. a 16. září tohoto roku uskuteční v hlavním gruzínském městě Tbilisi výjezdní zasedání Rady NATO. NATO v těchto dnen koná námořní manévry v Černém moři, které podle jeho slov nijak s gruzínsko-ruským konfliktem nesouvisejí. Rusko však celou věci interpretuje jako provokaci.