polsko-armada-zakladna__192x128_.jpgUSA a Polsko se na smlouvě shody minulý týden, v úterý přijela do Varšavy podepsat šéfka americké diplomacie Condoleeza Riceová. Zásluhy o její rychlé uzavření po měsících protahování a zvyšování polských požadavků si připisují rovnou tři politici.

Je jím Lech Kaczyński, s kterým se Riceová setká ještě před podpisem smlouvy, dále premiér Donald Tusk a ministr zahraničí Radoslaw Sikorski, který smlouvu podepíše.

Všichni tři teď mají kromě obrany Polska na paměti také svou politickou budoucnost. Kaczyński a Tusk, se s největší pravděpodobností za dva roky střetnou ve volebním souboji o prezidentské křeslo. Dohoda, která z Polska dělá klíčového amerického spojence ve střední Evropě, bude jistě vhodným předvolebním argumentem.

Podle zveřejněného průzkumu listu Rzeczpospolita si 65 procent Poláků nepřeje, aby Tusk usiloval o křeslo prezidenta a byl přitom zároveň premiérem. Pokud by ale šel ve volbách proti Kaczyńskému, tak by ho porazil. Sikorski se dělí s dalšími dvěma politiky o čtvrté místo.

Poslední události kolem polské základny

V Polsku navíc podle stejného výzkuimu roste podpora základně, v současné době je pro její vybudování 60 procent Poláků. Naopak přes třicet procent lidí je proti. Za kladný posun v polském vnímání základny může pravděpodobně současný gruzínsko-ruský konflikt a výhružky Moskvy.

Zbraň Polska - Česko

Dohoda se bude ve středu o půl dvanácté podepisovat v úřadu premiéra, kam přijal pozvání prezident. Podepisovat smlouvu ale bude třetí vzadu, ministr Sikorski.

Americká protiraketová základna bude umístěna na severu Polska v Redzikovu u Slupska. Američané se zavázali, že na ochranu Polska poskytnou pro začátek jednu baterii raket Patriot, která bude podle včerejšího oznámení umístěna na sever od Varšavy a měla by chránit především hlavní město.

Polákům ovšem ještě zbývá dojednat smlouvu o strategické vojenské spolupráci, což byla další podmínka Varšavy pro uzavření smlouvy o umístění základny. Její podpis se čeká nejdříve v září.

Středeční podpis smlouvy zakončí více než roční vyjednávání o systému protiraketové obrany, které Spojené státy vedly souběžně v Polsku a České republice. S Českem se USA na výstavbě radaru dohodly už v dubnu.

Hlavní smlouvu o stavbě radaru v Česku podepsala Riceová v Praze v červenci.

Smlouvy o instalaci prvků protiraketové obrany doplněné o další technické podrobnosti musí v Polsku i v ČR ještě schválit parlament a podepsat prezident. Teprve pak dokumenty definitivně vstoupí v platnost.