sarkozy-gruzie__192x128_.jpgFrancouzský prezident Nicolas Sarkozy se v otázce Gruzie opět snažil ukázal, že má talent na zásahy do vysoké zahraniční politiky. Vedle posledních úspěchů čítajících propuštění bulharských zdravotních sester z Libye a osvobození političky Ingrid Betancourtové z rukou kolumbijských povstalců si teď na své konto připisuje zásluhy na tom, že Moskva s Tbilisi uzavřely po šestidenním ozbrojeném konfliktu příměří.

Jeho podíl na podepsání příměří ruským prezidentem Medveděvem a jeho gruzínským protějškem Saakašvilime ale podle některých komentátorů není tak významný.

Jak píše BBC, vzhledem k tomu, že jeho země v současné době předsedá Evropské unii, Francie by tak jako tak musela řídit veškeré evropské kroky ve válce mezi Gruzií a Ruskem.

Více než Sarkozy se o vyjednávání mezi oběma stranami konfliktu navíc podle analytiků zasadil francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner a jeho finský kolega Alexander Stubb, současný prezident Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OSCE).

Aktuálně z Gruzie

Podle zpravodajského serveru BBC bylo na Sarkozym už jen to, aby zpečetil veškeré dohody oficiální návštěvou obou hlavních měst znepřátelených zemí.

Otěže pro USA

K počínání Francie v otázce Gruzie se postavila kriticky také francouzská média, podle nichž je jasné, že zodpovědnost za vývoj konfliktu na Kavkaze převzaly od EU Spojené státy.

O tom podle některých deníků svědčí tvrdé výroky amerického prezidenta George Bushe na adresu Ruska. "Po "brutální" ruské intervenci a evropském mírovém zprostředkovávání přichází logicky čelní střet dvou tradičních velmocí," píše mimo jiné francouzský tisk.

Rusko-gruzínský konflikt - POHROMADĚ a PŘEHLEDNĚ

Na rozdíl od Evropské unie, která není vůči Moskvě jednotná, projevily USA iniciativu tím, že vyslaly do Gruzie lodě a letadla s humanitární pomocí i šéfku diplomacie Condoleezzu Riceovou.

Ta ve čtvrtek mimo jiné naznačila, že současné chování Ruska a moskevská rétorika připomíná formu diplomacie z dob studené války, k níž se rozhodně USA nechtějí vracet.

Západ si ale za současného stavu pravděpodobně podle analytiků rozmyslí, jestli bude Moskvu provokovat rozšiřováním NATO na východ, tím pádem i o Gruzii.