saakasvili-kouchner-diplomacie__192x128_.jpgNěkteří označují ruské počínání v Gruzii jako jednoznačnou agresi vůči tomuto kavkazskému státu, jiní zastávají názor, že Gruzínci mohli reakci Moskvy očekávat a považují krok Saakašviliho za provokaci. Analytici jsou ale zajedno v tom, že se do situace na Kavkaze musí zapojit Evropská unie.

"Rusko nemůže plnit roli garanta a zprostředkovatele v otázce řešení konfliktů v jižní Osetii a Abcházii, protože stojí na jedné straně konfliktu. Aktivnější musí být EU," tvrdí analytici z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO).

Související

Podle nich by měla EU společně s USA požadovat, aby Rusko okamžitě opustilo území Gruzie. Zároveň by Unie měla tlačit na Moskvu, aby podepsala dohodu o příměří.

Ačkoliv se podle odborníků nedá vyhnout třístrannému vyjednávání mezi Gruzií, Jižní Osetií, Abcházií a Ruskem, všechna by měla probíhat za dohledu EU.

Diplomacie západní i východní

Analytici zároveň naznačují, že Rusko se nenechá zahnat do kouta. "Moskva ukázala, že se nenechá ignorovat jako v případě uznání Kosova nebo příslibu členství v NATO pro Ukrajinu a Gruzii," poznamenala pro HN expertka na oblast Kavkazu Magdalena Fričová.

Ta zastává názor, že mírové řešení situace v Gruzii je možné pouze za účasti Ruska.

"Ačkoliv se to nebude líbit Gruzíncům ani USA, ruská strana se musí stát součástí řešení. EU totiž není pro Abcházce a Osetince kvůli dlouhodobé podpoře Saakašviliho garantem míru," upozorňuje Fričová.

Evropská unie podle ní musí začít současná jednání tím, že položí gruzínskému prezidentu otázku, proč vlastně válku rozpoutal.

Přečtěte si vše pohromadě a PŘEHLEDNĚ

Na dalších krocích by se diplomaté EU měli dohodnout na plánovaném středečním setkání týkajícím se konfliktu na Kavkaze.

Francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner u té příležitosti uvedl, že by EU měla vyslat do oblasti pozorovatele, aby se předešlo opětovnému vypuknutí konfliktu mezi Ruském a Gruzií.

 Podle něj by přítomnost monitorovací mise v Jižní Osetii akceptovala jak Moskva, tak Tbilisi.

Evropská unie by se také měla příští měsíc rozhodnout, jestli i přes ozbrojený konflikt nadále povede rozhovory s Ruskem o užších vztazích.

Americká odpověď

Více než EU se zatím k situaci v Gruzii vyjadřovaly Spojené státy. Ty v tuto chvíli zvažují, že zruší společné cvičení s Ruskem, které má proběhnout koncem tohoto týdne.

"Neumíme si představit, že bychom mohly konat společná námořní cvičení se státem, který je v takové krizi," uvedly USA.

NOVĚ! - BLOGY na iHNed.cz

Vysočí činitelé americké vlády v té souvislosti také varovali, že kvůli rusko-gruzínské vládě může být zpochybněn proces přijetí Ruska do některých mezinárodních organizací, například WTO nebo skupina nejrozvinutějších zemí světa G8.

Právě z důvodu strachu, že bude vyloučena za všech politických a ekonomických organizací, se podle USA Moskva rozhodla pro přijetí příměří.