tuleni_lov__192x128_.jpgPodle Evropské unie stále existuje řada států, které stále nejsou schopna splnit kritérium, že své tuleně usmrcují humánním způsobem. Zvířata tak čelí krutému zacházení během lovu. Evropská komise se ve středu unesla, že takové zacházení nehodlá dále tolerovat a chce ho regulovat obchodními restrikcemi.

"Výrobky z tuleňů, jež pocházejí ze států, v nichž se používají kruté způsoby lovu, nesmějí na trh v Evropské unii," shrnul postoj EK eurokomisař pro životní prostředí Stavros Dimas.

Státy, které budou chtít "tulení výrobky" nadále dovážet, budou muset prokázat, že jsou tuleni loveni tak, že netrpí. Opatření postihnout také země, které výrobky vyváží. Ty by měly zavést certifikační systém. Produkty z tuleňů by také mohly nést označení, že pocházejí z humánního lovu.

Zmíněná pravidla ovšem mohou být přijata až ve chvíli, kdy návrh komise schválí Evropský parlament a ministři vlád členských zemí "sedmadvacítky".

Ochránci pro úplný zákaz

Krok, s nimž přišla Evropská komise, už ocenil Mezinárodní fond pro ochranu zvířat v EU. "Návrh komise je důležitým krokem na cestě k zastavení největšího masakru mořských savců na světě," uvedla Lesley OúDonnellová.
Čtěte více

Fondu se nicméně nelíbí, že komise nechce zavést úplný zákaz obchodování s výrobky z tuleňů. To je podle něj jediná cesta, aby EU zabránila obchodu s výrobky, které pochází z nehumánně zabíjených zvířat.

Některé země již dovoz výrobků z tuleňů zcela zakázaly, například Belgie a Nizozemsko. O podobné legislativě uvažuje také Rakousko a Itálie a už se na ní pracuje v České republice a Německu.

Terčem kritiky je Kanada

Evropská komise považuje za směrodatný závěr Evropského úřadu pro bezpečnost potravin, podle kterého je tuleně možno usmrcovat rychle a bezbolestně a to několika způsoby.

Těm se vymyká například kanadské zabíjení zvířat. V Kanadě je údajně pravidlem, že i když první kulka nebo rána tuleně neusmrtí, lovci bijí zvíře dál, nebo ho stahují z kůže, když je ještě při vědomí.

Kanadský lov

To pro něj představuje obrovské utrpení.

V Kanadě, Grónsku a Namibii se přitom ročně usmrtí asi 60 procent zvířat z celkového počtu 900 tisíc. Tuleni se loví zejména kvůli kůži, tuku a masu.