summit-vlajky__192x128_.jpgZástupci členských států Evropské unie se na summitu lídrů dohodli na tom, že proces ratifikace lisabonské smlouvy bude probíhat navzdory tomu, že irští voliči tento dokument v referendu odmítli. Čeští zástupci však do závěrečného dokumentu prosadili, že ratifikace v Česku může být pozastavena až do verdiktu Ústavního soudu.

Znovu se problémem irského "ne" budou státníci členských zemí zabývat v půli října. Je však možné, že se hledání kompromisu protáhne přes Nový rok a stane se tak jednou z podstatných otázek českého předsednictví EU, kterého se naše země ujme po Francii v lednu roku 2009.

Lídři Evropské unie tak jednak přislíbili, že nebudou tlačit na Česko s ratifikací, dokud nebude známo stanovisko Ústavního soudu, a zároveň dali čas Irům pro nalezení východisek z patové situace po výsledku referenda o lisabonské smlouvě.

Čtěte více

Český premiér Mirek Topolánek na summitu uvedl, že Česko nebude zdržovat proces schvalování dohody. Zároveň ale podotkl, že na české "ANO" by si nevsadil ani stokorunu.

Topolánek v Bruselu zdůraznil, že současná situace je především irský problém. Česko navíc podle premiéra může z ratifikačního procesu odstoupit jedině tehdy, když stáhne podpis popd lisabonskou smlouvu. To se ale podle něj nestane.

"Česká vláda schválila lisabonskou smlouvu a já jsem ji podepsal a ten podpis nehodlám stáhnout," uvedl Topolánek.

Datum případné platnosti lisabonské smlouvy je nyní důležité pro české předsednictví, která začíná k 1. lednu 2009. Ve stejný den měla začít platit dohoda EU, irské referendum ale harmonogram změnilo.

Pokud se posune datum platnosti, české předsednictví se bude řídit současnými pravidly. Český premiér tak neztratí některé pravomoci na úkor stálého předsedy Evropské rady, s nímž smlouva počítala.