svk-protest-noviny-192.jpgDaná právní norma, kterou prosadila koalice vedená premiérem Robertem Ficem, vejde v platnost od června. Zástupci vydavatelů a novinářů prohlásili již dříve, že zákon nejspíše napadnou u ústavního soudu, uvedla agentura ČTK.

"Pan prezident se rozhodl tento zákon podepsat, protože v něm nenašel nic, co by bylo v rozporu s ústavou a demokratickými principy," uvedl Gašparovičův mluvčí Marek Trubač.

Čtěte více o slovenském tiskovém zákonu:

I kdyby prezident zákon nepodepsal, nezabránil by s velkou pravděpodobností jeho opětovanému schválení v parlamentu. Vládní poslanci totiž disponují dostatečným počtem hlasů, s jejichž pomocí by mohli prezidentovo veto přehlasovat.

Kritizované právo na odpověď

Spor o tiskový zákon na Slovensku vyhrotil vztahy mezi médii a kabinetem premiéra Fica, který od svého nástupu do funkce v roce 2006 kritizuje novináře za údajnou zaujatost vůči vládní koalici a za obhajování zájmů soukromých finančních společností.
Slovenský parlament schválil kontroverzní normu 9. dubna v podstatě v původní podobě a nezapracoval do ní připomínky médií ani opozice. V novém zákoně tak zůstalo například i nejvíce kritizované právo na odpověď, podle kterého budou muset noviny zveřejňovat reakce i na pravdivé články.

Protestující novináři a podpora ze zahraničí

Titulní stránky slovenských deníků v uplynulých týdnech na protest proti zákonu dvakrát vyšly v podobě parte s černě zarámovaným textem, v němž vydavatelé vyjádřili obavy o nezávislost tisku a redakční nezávislost v zemi. Jeden vybraný den se zase noviny dohodli a všechny vyšly s "bílou" titulní stranou a s provoláním Sedm hříchů tiskového zákona.

Návrh zákona opakovaně kritizovala také Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), slovenské novináře podpořili i jejich kolegové ze zahraničí, včetně českých.

I když Gašparovič přes protesty oborových organizací zákon podepsal, Slovenskému syndikátu novinářů slíbil, že pokud se během následujícího půlroku naplní obavy vydavatelů, dá podnět k jeho novelizaci. Po šesti měsících je prezident ochoten  přispět k urychlení případné stížnosti proti zákonu u ústavního soudu, pokud někdo takovou stížnost podá.