zapatero-zeny-vlada-192.jpgŠpanělský premiér José Luis Zapatero představil tento týden nový kabinet, ve kterém je poprvé v historii země více žen než mužů. Značný počet křesel rezervuje pro ministryně i čerstvý vítěz italských voleb Silvio Berlusconi. Zmizela tak jedna demarkační čára.

Po léta byla totiž Evropa rozdělena mezi "osvícené" severské země, které nabízely ženám v politice rovné šance - a tradicionalistický jih, který stavěl ženám v politice bariéry. Ve Finsku loni vznikl kabinet, kde bylo dvanáct ministryň a osm ministrů. Také v devatenáctičlenné norské vládě loni získaly ženy deset křesel.

Teď se věci mění. Jih Evropy dává ženám rovné šance.

Fotogalerie

Prohlédněte si některé evropské ministryně

Vizuálním symbolem nové socialistické vlády ve Španělsku se stala těhotná Carmen Chacónová, nová ministryně obrany, která měla v předcházející vládě na starost bytovou výstavbu. Sedmatřicetiletá Chacónová, vystudovaná právnička, je v zemi historicky první ženou v čele resortu obrany. Přitom teprve před 20 lety získaly Španělky právo sloužit v ozbrojených silách.

Chacónová je z nových ministryň nejnápadnější. Zdvižená obočí ale doprovodilo i jmenování teprve jednatřicetileté Bibiany Aidoové, nové ministryně pro rovné příležitosti a historicky nejmladší členky španělské vlády. Zapatero rovněž zdůraznil význam nového ministerstva pro vědu a inovace, které svěřil Cristině Garmendiaové.

Průhledný politický marketing, obviňují Zapatera

"Jsem pyšný na skutečnost, že v nové vládě převažují ženy," řekl Zapatero poté, co složil přísahu do rukou krále Juana Carlose.

Pro pravicový deník El Mundo to bylo příliš velké sousto a psal o průhledném politickém marketingu, který zpochybňuje tradiční hodnoty. Mnozí Španělé ale byli spokojeni. Pokládali to za krok správným směrem a splnění volebních slibů.

"Jsem feminista," zdůrazňoval Zapatero v kampani. "Je krajně nespravedlivé, pokud jedna polovina lidstva dominuje té druhé." Opakoval, že si přeje, aby Španělsko bylo tolerantní a civilizovanou zemí. Bez rovnoprávnosti žen to podle něj není možné.

Ve Španělsku přitom stále ženy vydělávají o 30 procent méně než muži, rozšířeným jevem je domácí násilí, které si mezi ženami jen za loňský rok vyžádalo 71 obětí.

Rovnoprávnost v politice je tedy prvním krokem. Větší zastoupení žen v politice umožnil dva roky starý zákon, který požaduje v každém volebním obvodě nejméně čtyřicetiprocentní zastoupení žen na kandidátkách.

Stejný nápad měli už počátkem 70. let Švédové. A Norové rozšířili kvóty dokonce i pro obsazení manažerských postů státních firem.

Česko má nejmíň žen ve vládě

Odvážné kroky španělského premiéra nyní oceňují i v zahraničí. "Španělští socialisté jsou pravděpodobně nejvíce inovativní stranou demokratické levice v celé Evropě," chválí je bývalý britský ministr pro evropské záležitosti Denis MacShane.

Silné zastoupení mají mít ženy také v příští italské vládě, kde získají podle italských médií třetinu křesel. To je významný krok, který boří představy italské politiky jako domény stárnoucích mužů. "Vše už mám srovnané v hlavě," uvedl Silvio Berlusconi, který chce složení vlády oznámit do konce týdne.

Britský Independent si všímá zastoupení žen v poslaneckých lavicích. Tradičně největší podíl mají ženy ve Skandinávii, v čele je Švédsko (47 procent), Finsko (41,5 procenta), ale i Nizozemsko (39,3) procenta. Opačný konec žebříčku uzavírá Francie (18,2 procenta) a nejhorší je Česko (pouhých 15,5 procenta). Itálie od tohoto týdne na konci seznamu nefiguruje.