Šest somálských pirátů, kteří začátkem dubna drželi sedm dní v zajetí třicetičlennou posádku luxusní francouzské plachetnice Le Ponant, bylo převezeno do Paříže, kde se podrobí výslechu. Ten může trvat až čtyři dny a rozhodne o tom, zda bývalé somálské rybáře čeká soud ve Francii.
Pokud se tak stane, byl by to první podobný soudní případ v moderní historii země.
Somálský prezident Abdullah Júsuf Ahmed tento týden vydal povolení k převezení šestice mužů, tvořících přesně polovinu původní pirátské skupiny, do Francie, kam je ve středu brzy ráno přepravil armádní letoun. Somálská vláda nicméně podle agentury AFP zvažuje, zda povolí, aby muži byli skutečně souzeni ve Francii.
Hlavní otázkou sledovaného případu zůstává, zda jej francouzští vyšetřovatelé pojmou jako čin s kriminálním nebo teroristickým pozadím. Média považují za pravděpodobnější první možnost.
Klíčová bude výpověď členů posádky, kteří už přiletěli do Paříže. Dvaadvacet Francouzů, šest Kameruňanů a jedna Ukrajinka byli propuštěni poté, co majitel lodi zaplatil požadované výkupné 2 miliony dolarů. Francouzská zásahová jednotka následně po kratším pronásledování zajala šestici mužů, později údajně na lodi nalezla blíže neupřesněnou část výkupného.
Čtěte více
Nejvíce přepadení v Nigérii
Náčelník generálního štábu Jean-Louis Georgelin odmítl, že by při páteční operaci kdokoli zahynul, somálský guvernér Dahir Abdul Kadir Ahmed však hovořil o třech mrtvých a osmi zraněných, světové agentury přinesly zprávu o pěti mrtvých.
Plachetnici přepadli piráti 4. dubna v době, kdy proplouvala Adenskou úžinou. Trojstěžník o délce 88 metrů plul z Indického oceánu do Středomoří. Na palubě nebyli v době únosu kromě členů posádky žádní cestující.
Odborníci předpokládají, že únosci patřili k nejmocnější pirátské skupině regionu "Somali Marines", podle francouzské armády jsou zajatí piráti bývalí somálští rybáři.
Oblast patří k nejnebezpečnějším námořním oblastem, jen loni tam piráti podle dostupných údajů přepadli minimálně 25 lodí. Somálsko nedisponuje už sedmnáct let silnou centrální vládou a země je zmítána občanskou válkou.
Podle Mezinárodního úřadu pro námořní dopravu (IMB), z jehož zprávy citovala agentura Reuters, letos případů námořního pirátství ve srovnání s loňským rokem přibylo o dvacet procent, k největšímu počtu přepadení došlo ve vodách Nigérie. Tři námořníci letos při přepadení pirátů zahynuli a jeden se pohřešuje. IMB uvádí, že útočníci bývají zpravidla těžce ozbrojeni.
Podle agentury Reuters bylo loni ve světě evidováno celkem 263 pirátských útoků, údajně se ale jedná o velmi nepřesné číslo, neboť v řadě případů bývá raději tajně zaplaceno výkupné. Jen málokdy se tak pirátská přepadení dostávají do celosvětové pozornosti jako se to stalo plachetnici Le Ponant.
Francie nyní zamýšlí předložit na půdě Rady bezpečnosti OSN v New Yorku „protipirátský balíček“. Ten podle německého serveru spiegel.de počítá s „dobrovolnými hlídkami“ v ohrožených oblastech.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist