Členské země NATO se ve středu během slavnostní večeře na summitu v Bukurešti shodly na přizvání Chorvatska a Albánie do aliance. Prohlásil to španělský ministr zahraničí Miguel Ángel Moratinos. Pozvánka pro Makedonii se podle něj zatím odkládá, dokud Skopje nevyřeší spor s Řeckem o název bývalé jugoslávské republiky.

Členové NATO se podle tiskových agentur neshodli ani na zařazení Ukrajiny a Gruzie do programu Akčního plánu členství, který je předstupněm pro členství v alianci.

Speciál iHNed.cz k summitu NATO čtěte ZDE

Proti jsou zejména Francie a Německo. "Pozice mé země je jasná - NATO by mělo Ukrajinu a Gruzii přivítat v přípravném programu," řekl ve středu americký prezident George Bush ještě před zahájením summitu.

Český prezident Václav Klaus v projevu při večeři zdůraznil hlavní zájem Prahy: získat pro americký protiraketový deštník podporu spojenců v alianci.

Protiraketová obrana a s tím související vztahy s Ruskem jsou vedle rozšíření a operace v Afghánistánu dalším klíčovým tématem summitu.

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg by ve čtvrtek měl se svojí americkou kolegyní Condoleezzou Riceovou podepsat dohodu o umístění radaru v Česku.

Jediné slovo

Prý to bylo jedno slovo, které do těchto dní protahovalo jednání o smlouvě mezi Českem a USA o umístění radarové základny.

"Jednání o radaru jsou v tuto chvíli dokončená. Očekávám, že dohodu podepíšeme při setkání ministrů po obědě," řekl po zahájení summitu český vicepremiér Alexandr Vondra.

Aby přesvědčila spojence i koaliční partnery a sociálnědemokratickou opozici, vláda ve smlouvách s USA počítá s tím, že americký systém bude propojen s aliančním.

Zároveň se zrychlila jednání Američanů s Polskem, kde má být základna s antiraketami. Ve středu ve Varšavě jednala americká delegace. Před summitem ještě Poláky popíchl šéf americké protiraketové obrany Henry Obering, který uvedl, že český radar by měl smysl i bez antiraket umístěných v Polsku. Poláci by mohli jednání uzavřít do června.

Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski včera v listu Gazeta Wyborcza naznačil, že Polsku by nevadily ruské inspekce na základně podle předem daných podmínek. To navrhli Moskvě nedávno Američané. "Nepovažuji se za velkého rusofila, ale sousedé spolu musejí umět žít," řekl Sikorski. Stálou přítomnost ruských pozorovatelů ministr vyloučil.

Rusko-americká shoda

Končící prezident George Bush a odcházející prezident Vladimir Putin se snaží po sobě zanechat viditelné dědictví.

USA a Rusko proto mají v neděli v ruském Soči podepsat dohodu o strategické spolupráci. "Studená válka skončila. Rusko není naším nepřítelem," řekl Bush.

Prezident Bush ve středu odmítl spekulace, že smlouva obsahuje slib, že za rozmístění základen protiraketové obrany ve střední Evropě nebude Washington tolik tlačit na sblížení aliance s Ukrajinou a Gruzií.