Vrcholná schůzka Evropské unie, která začíná ve čtvrtek v Bruselu, má na programu především boj se změnami klimatu. Podle závěrů, které jsou již načrtnuté, by šéfové vlád měli potvrdit svůj závazek ohledně podílu obnovitelných zdrojů v roce 2020 a poklesu emisí skleníkových plynů. Z posledního vývoje v Evropské unii se však zdá, že by jednání mohl zastínit spor unie s některými zeměmi, včetně Česka, o bezvízové cestování do Spojených států.

Z navržených závěrů summitu vyplývá, že jednání o klimatických změnách bude velmi obecné. Unie by se znovu měla přihlásit k závazku, že do roku 2020 budou obnovitelné zdroje tvořit 20 procent konečné spotřeby energie a emise skleníkových plynů, především oxidu uhličitého, poklesnou o pětinu. Dohoda o cílech pro jednotlivé země, které před nedávnem vypočítala Evropská komise, se nečeká. Bez ohledu na to, že na obecných závazcích se unie dohodla na summitu již před rokem.

Diskusi o klimatu by mohly zdramatizovat snad pouze námitky členských států, kterým se nelíbí navržená podoba aukčního systému, jehož prostřednictvím by si měly průmyslové a další podniky kupovat povolenky na vypouštění CO2 do ovzduší. Podle návrhu Evropské komise by si například producenti elektřiny měli kupovat 100 procent povolenek už od roku 2013, což se nelíbí Čechům a dalším státům. Česká vláda bude při jednání o takzvaném energetickém balíčku prosazovat, aby prodej energetických emisních povolenek v aukcích nabíhal postupně mezi roky 2013 až 2020.

Unii se nelíbí postup ČR a dalších zemí v jednání o bezvízovém styku s USA

Problém boje s klimatickými změnami je však v unii v poslední době zastíněn spory o bezvízový styk se Spojenými státy. A podle dosavadního vývoje by se to mohlo projevit i na summitu. Nyní víza do USA potřebují lidé ze všech nových zemí unie kromě Slovinců, tedy i Češi. Ze starých členských zemí v americkém bezvízovém programu není jen Řecko. Právě ČR k nevoli některých partnerů v EU podepsala letos v únoru s USA bilaterální memorandum, které by mělo vést ke zrušení víz pro české občany. Postup české vlády ve středu následovali Estonci a Lotyši.

Evropská komise a některé státy, především ty, které již mají s Američany bezvízový styk, se snaží, aby o vízech jednala unie jako celek. Češi a další si však chtějí podržet možnost dvoustranných jednání s USA. Komise si ovšem již pro jednání se Spojenými státy schválila mandát, který ale Američané obratem odmítli. V současnosti o něm jednají velvyslanci EU, přičemž výsledek debat by se měl s největší pravděpodobností objevit ve čtvrtek na summitu.

Kromě boje s klimatem či víz se šéfové vlád budou věnovat i dalším tématům. Zasedání se zúčastní i ministři financí, kteří proberou stále špatnou situaci na finančních trzích. Objeví se i "stálice" typu snižování administrativní zátěže. EU by se v rámci tohoto bodu mimo jiné měla zabývat případným vznikem celoevropského elektronického podpisu.