Evropský komisař pro rozšíření Oli Rehn dnes vyzval tureckou armádu, aby se nevměšovala do politiky. Reagoval tak na páteční výrok tureckého armádního velení, že "s obavami sleduje situaci", kdy při volbě prezidenta v parlamentu se ukázalo rozdělení mezi islamisticky orientovanou vládou a obhájci sekularizace. Podle Rehna turecká armáda nyní prochází zkouškou, jak respektuje demokracii v zemi, napsala agentura AP.EK2_Rehn.jpg

V parlamentu v pátek v prvním kole volby prezidenta neprošel kandidát proislámské umírněné vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) Abdullah Güll. V současnosti zastává funkci ministra zahraničí Turecka, které je kandidátskou zemí Evropské unie.

"Je to jasná zkouška toho, zda turecké ozbrojené síly respektují demokratickou sekularizaci a demokratické hodnoty," řekl Rehn.

Páteční volbu v parlamentu poznamenalo napětí mezi islamisticky orientovanou vládou a obhájci odluky státu a církve v zemi, k jejímž nejhlasitějším stoupencům se počítá armáda.

Rehn upozornil Turecko, že respektování demokracie je klíčovou podmínkou vyjednávání s EU. Eurokomisař řekl, že je důležité, aby armáda brala na vědomí pravidla hry v demokracii a svou vlastní roli v této hře.
Sílu armády v Turecku dokládá podle agentury Reuters to, že během posledního půlstoletí se pětkrát podílela na pádu vlády.
Turecko, které je sekulární státem s převážně muslimským obyvatelstvem, zahájilo předvstupní rozhovory s EU v roce 2005. Jednání jsou ale pomalá, zčásti kvůli kyperské otázce. Jedním z klíčových kritérií pro přijetí Turecka do sedmadvacítky je civilní kontrola nad ozbrojenými silami.