temelin-elektrarna-192-128.jpgVelmi kriticky se vyjadřuje páteční rakouský tisk na adresu vlády za její postoj na čtvrtečním jednání ministerské rady EU o energetické politice. Rakouské listy v pátek v této souvislosti píší o "popírání reality", "trvání na nesmyslných tabu", "věčně včerejších postojích", "pokrytectví" nebo přímo o "lžích".

 

Kurier píše, že nesmyslná tabu, která jsou v rakouské politice značně rozšířená, ochromují zemi. Připomíná také, že Rakousko zůstalo zcela osamoceno, protože se od jeho postoje odklonily i země, které ho donedávna podporovaly, jako Irsko, Dánsko nebo Lucembursko.

 

Der Standard: 30 % elektřiny dovážíme z jaderných elektráren

 

Obšírně se tématem zabývá Der Standard, který připomíná paralelu s českou elektrárnou v Temelíně a v ní vyráběnou elektřinou. "Rakousko se ostentativně staví proti jaderné energii, ale 30 procent proudu, který dovážíme, pochází z jaderných elektráren. Jsme proti Temelínu, ale proud z Temelína jen ať hezky teče do Rakouska dál. Rakouská snaha zabránit dalšímu rozvoji jaderné energetiky je pokračováním politiky vůči Česku: veřejně vystupujeme velmi demagogicky proti něčemu, z čeho pak v tichosti a potají profitujeme," napsal Der Standard.

 

Mezinárodní experti odhadují, že do roku 2050 bude třeba postavit ve světě ročně asi 30 a v Evropě asi deset nových jaderných reaktorů jen proto, aby se udržel dosavadní podíl jaderné energetiky na výrobě elektřiny. Má proto smysl podporovat výzkum účinnějších a bezpečnějších reaktorů. Smysl naopak nemá a je prolhané, nečestné a hloupé stavět se proti zvyšování bezpečnosti, píše Der Standard.

 

Navíc je to nesolidární vůči zemím, které nemají to štěstí jako Rakousko, že mohou vyrábět mnoho elektřiny ve vodních elektrárnách. Tam se rádi prohlašujeme za mistry Evropy, ale když jde o snižování emisí skleníkových plynů, daleko zaostáváme a nikoho to příliš nevzrušuje, dodává deník.