srbsko-protesty-ctk192.jpgDosud největší demonstrace Srbů proti samostatnosti Kosova ve čtvrtek večer vyústila v zapálení americké ambasády v Bělehradě. Skupina několika desítek až stovek radikálů podle agentury Reuters napadla velvyslanectví poté, co oheň v blízkosti budovy přeskočil na dvě patra.

Kolem devatenácté hodiny stoupal stoupal hustý dým z budovy i jejího okolí. Ambasáda byla v té době již uzavřena, nebyla však výrazněji chráněna. Několik mladíků podle agentury Reuters vniklo dovnitř a jeden z nich údajně strhl americkou vlajku.

"Situace byla zprvu velmi nepřehledná, ale násilníci před ambasádou značně připomínali fotbalové hooligans, rozhodně se nejednalo o většinové členy dnešního průvodu," řekl stanici CNN Neil McDonald z Financial Times.

Podobným způsobem byla podle stanice CNN postižena i blízké ambasády Chorvatska a několika dalších zemí, sídlící v ulici Kneza Miloša v centru Bělehradu. Policie proti davu zasáhla slzným plynem a vytlačila jej z prostranství před ambasádou. Část násilníků později nedaleko zaútočila na restauraci McDonald's. Celkem je hlášeno 32 zraněných lidí, zhruba polovina policisti.

Spojené státy patřily mezi první země, které nezávislost Kosova uznaly, což v Srbsku vyvolalo vlnu protiamerických nálad.

K incidentu došlo navzdory apelům prezidenta Borise Tadiće, který varoval před násilnými scénami v den protestu, a faktu, že samotná demonstrace a protestní pochod centrem města proběhly v až nezvyklém klidu. V době, kdy hořely ambasády, se většina demonstrantů účastnila obrovské mše pod širým nebem.

"Nesmí dojít k násilí, nesmějí být ohroženy lidské životy. Jen rozumné kroky nám dávají právo bránit svoje Kosovo s pomocí pádných argumentů," apeloval na Srby už ve středu Tadić.

Největší shromáždění

kosovo-srbsko-protesty-ctk192.jpgProtestní pochod v ulicích Bělehradu, který nepřehledným scénám na americké ambasádě předcházel, byl podle komentátorů zřejmě nejmohutnějším protestním shromážděním v Srbsku za řadu let, možná od demonstrací, vedoucích k pádu Slobodana Miloševiče.

Školy dnes byly uzavřeny, hromadná doprava jezdila zdarma. Podle odhadu agentury Reuters vyšlo do centra metropole až dvě stě tisíc lidí vyjádřit svůj nesouhlas proti dění v bývalé provincii, policejní odhady hovoří o 150 tisíc lidech.

"Kosovo bude Srbskem, dokud budeme žít," řekl demonstrantům z řečnické tribuny premiér Vojislav Koštunica, podle něhož Srbové musí dát světu najevo, jak nepřijatelné je pro ně odtržení Kosova. "V našem boji ale nejsme sami. Prezident Putin je s námi," dodal v narážce na postoj Ruska.

Vedle transparentů byly v davu k vidění i vlajky Ruska a Španělska, tedy zemí, které odmítly uznat samostatnost Kosova. Podle reportéra stanice BBC se ale zdá, že nadšení lidí demonstrovat mělo své meze. Třebaže hořkost Srbů z odtržení bývalé provincie přetrvává, řada lidí se údajně začíná smiřovat s neodvratností tohoto kroku.

"Převládá obrovský smutek, nikoli hněv. Chceme protestovat v míru," řekla BBC účastnice shromáždění Jelena Subinová.

Na pochod se pečlivě připravily místní úřady i česká ambasáda. Ta sídlí v centru města, kudy protestní průvod procházel. Ambasáda byla přesto zabezpečena více než obvykle. Z trasy pochodu bylo odstraněno vše, co by mohlo být použito jako zbraň, zmizely odpadkové koše i nádoby na květinovou výzdobu na sloupech veřejného osvětlení.

Češi bránili hranici

kosovo-kfor192.jpgUž několik hodin před ohlášeným shromážděním v hlavním městě zahájily s napětím očekávaný den protesty několika stovek srbských vojenských veteránů, kteří na hranici s Kosovem zapalovali pneumatiky a házeli kamením. Kosovskou policii při zásahu podpořila česká jednotka mezinárodních sil KFOR, která odpoledne na místě monitorovala situaci.

Podle agentury Reuters se bezpečnostním jednotkám, pod jejichž působnost území kolem Merdare spadá, podařilo udržet veterány na srbské straně hranice. Úkolem českých vojáků bylo zabránit jakýmkoli pokusům o zničení přechodu, jako se to stalo ve dvou případech při úterních protestech. Kromě pozemních jednotek u přechodu hlídkují i vrtulníky sil KFOR.

"Na podporu kosovské policie bylo přivoláno asi sedmdesát vojáků ze dvou čet českého kontingentu KFOR," potvrdil ihned.cz Jan Pejšek z tiskové a informační služby ministerstva obrany. "Do odpoledních hodin čeští vojáci jen monitorovali situaci s tím, že v případě potřeby zasáhnou."

Srbští veteráni bojovali proti albánským partyzánům v Kosovu před deseti lety. K dnešním protestům se sešli asi 35 kilometrů od Merdare, kam je přivezly autobusy. Agentura AP zveřejnila televizní záběry, zachycující dlouhou řadu veteránů, protestujících na srbské straně hranice s černými vlajkami. Přehlednost situace podle stanice CNN omezuje hustý černý kouř ze zapálených pneumatik.

Úřady se obávají opakování situace z úterní noci, kdy asi tisícovka příslušníků srbské menšiny obsadila některé hraniční přechody. Ty u obcí Jarinje a Zubin Potok byly rozvášněným davem zapáleny a zničeny. Kosovská policie nedokázala stanoviště ochránit a kvůli přesile demonstrantů zavolala na pomoc posily.

Situaci uklidnily teprve americké, francouzské a dánské síly KFOR, které severní hranici Kosova na necelých čtyřiadvacet hodin uzavřely.

"Někteří zdejší vůdci na sebe vzali obrovskou odpovědnost. Měli by se hluboce zamyslet, než dají podnět k takovému typu demonstrací," řekl agentuře AFP velitel mezinárodních jednotek, generál Xavier Bout de Marnhac.

Podle světových agentur zatím i kvůli pokračujícím protestům Srbů nebyla na hraničních přechodech vyvěšena nová vlajka nezávislého Kosova.

Proti nezávislosti Kosova ve čtvrtek demonstrovala i tisícovka bosenských Srbů v Banja Luce, metropoli srbské části Bosny. Převážně mladí demonstranti skandovali "Kosovo je srdce Srbska", k vážnějším střetům ale nedošlo.

Nejnověji Itálie

Do tábora zemí, které uznaly nezávislé Kosovo, ve čtvrtek přibyla Itálie, v průběhu dne pak ještě Dánsko, Lucembursko a Estonsko.

"Na našem přátelství se Srbskem to nic nemění," řekl šéf odcházející italské vlády Romano Prodi. Země se podle něj pouze "připojuje k většině evropských států".

Podívejte se na přehled postojů ostatních zemí ZDE




 

Kdo už samostatné Kosovo oficiálně uznal?
Albánie, Afghánistán, Austrálie, Francie, Itálie, Lotyšsko, Německo, Spojené státy americké, Turecko, Velká Británie

"Spojené státy dnes formálně uznávají Kosovo jako suverénní a nezávislý stát. Gratulujeme obyvatelům Kosova k této historické události." z prohlášení USA (Reuters)

"Smutná historie Kosova nás vede k tomu, abychom udělali vše, co můžeme, abychom zajistili tamním obyvatelům, že budou chráněni." australský premiér Kevin Rudd

Kdo vyjádřil úmysl  Kosovo uznat?
Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Chorvatsko, Irsko, Japonsko, Litva, Lucembursko, Malta, Norsko, Polsko, Rakousko, Slovinsko, Švédsko

"Uznání není věcí unie jako takové. Rozhodují o tom členské státy, každý podle svého názoru, svého přesvědčení." slovinský ministr zahraničí Dimitrij Rupel.

Kdo odmítá nezávislost uznat, nebo k ní vyjádřil výhrady?
Ázerbájdžán, Bělorusko, Černá Hora, Čína, Gruzie, Indonésie, Jihoafrická republika, Kazachstán, Kypr, Moldavsko, Nový Zéland, Rumunsko, Rusko, Řecko, Slovensko, Srbsko, Srí Lanka, Španělsko, Vietnam

"Srbsko je dnes jako matka, která přišla o své nejstarší dítě. Bylo mu uneseno. Srbsko je dnes mezinárodním vězněm. Rozhodli o tom ti nejmocnější." srbský tisk podle AFP

"Z naší strany jsme potvrdili principiální pozici, že jakékoli jednostranné kroky Prištiny k vyhlášení nezávislosti jsou nepřijatelné," prohlášení ruského ministerstva zahraničí

Česká republika - nezávislost Kosova hodlá ČR podle ministerstva zahraničí uznat, pokud se pro ni vysloví většina evropských zemí; rozhodne se také podle chování kosovské vlády; česká opozice v čele s ČSSD je proti uznání Kosova

"Nechci stanovit žádné datum. Uznám to, jakmile uvidím, že valná většina evropských států je již uznala, a za druhé uvidím, že chování kosovských autorit je takové, že za to můžu s dobrým svědomím nést zodpovědnost." ministr zahraničí Karel Schwarzenberg

 

Srbské protesty proti Kosovu se množí i na internetu - podívejte se ZDE

Pohled z druhé strany - imprese z nedělního vyhlášení nezávislosti ZDE