Srbsko_kosovo_mapa_117x72.jpgV New Yorku se k oficiálním jednáním o budoucnosti Kosova setkávají zástupci Bělehradu a Prištiny. Cílem jednání je dosažení dohody, která by vyřešila statut Kosova. Spojené státy americké i Evropská unie jsou připraveny Kosovo podpořit, pokud vyhlásí nezávislost na Srbsku. Přesto, že oficiální prohlášení učiněna nebyla, USA naznačily takový postoj již dříve. Podobný postup se rýsuje také v rámci EU, i když ta upřednostňuje řešení jednoznačně schválené OSN. Podporu Kosovu potvrdili International Herald Tribune američtí i evropští diplomaté.

Kosovo rozděluje nejen Evropskou unii

Názor na osud jihosrbské provincie Kosovo rozděluje nejen Ruskou federaci a EU, ale také jednotlivé členy EU. Prezident Sarkozy minulý týden řekl, že Evropa musí zůstat sjednocena ve svých postojích ke Kosovu, nicméně ani názor Ruska nesmí zůstat zcela opominut.

Bělehrad byl dosud ochoten poskytnout Kosovu širokou autonomii. V pondělí upřesnil, že by Kosovo mělo získat až 95% všech kompetencí. Priština všechno ostatní, kromě nezávislosti, odmítá. Je dokonce ochotna vyhlásit nezávislost na Srbsku jednostranně. Americká ministryně zahraničí Riceová nepokládá jednostranné vyhlášení samostatnosti ze strany Kosova za šťastné.

Pokrok v jednáních

Jednání o Kosovu probíhájí již několik let. Plán zvláštního vyslance OSN Ahtisaariho odmítlo Srbsko, a to s podporou Ruska. Ahtisaari navrhl samostatnost Kosova s počátečním dohledem OSN. Současná jednání převzala tzv. trojka, tedy zástupci USA, EU a Ruské federace. Trojka se snaží vyjednávat s každou stranou konfliktu samostatně. Návrhy řešení by měl generální tajemník Pan Ki-Mun obdržet do 10. prosince.

Naděje na jednomyslné řešení statutu Kosova se zdá být minimální. Kosovský parlament i premiér prohlásili, že bez ohledu na oficiální navrhy, vyhlásí samostatnost. Srbsko zase spoléhá na případné veto Ruska v Radě bezpečnosti OSN.