Na přehnanou rakouskou sebejistotu, která zraňuje maďarskou hrdost, si v rakouském listu Der Standard stěžuje maďarský premiér Ferenc Gyurcsány. Uvádí sice, že nadstandardní maďarsko-rakouské vztahy nejsou ohroženy, ale vyjadřuje se ostře kriticky ke třem sporům, které v poslední době tyto vztahy silně zakalily.

Jde o znečišťování řeky Ráby rakouskými podniky na zpracování kůže, o pokusy o nepřátelské převzetí maďarského energetického koncernu Mol rakouskou firmou ÖMV a o rakouské průtahy a komplikace kolem rozšíření schengenského prostoru.

"Zvláštní vztahy mezi našimi zeměmi neskončily, ale každý národ má svou hrdost, své sebevědomí a své zájmy. A všechny tři tyto složky byly v uvedených případech zraněny. Rakouští aktéři se ve všech případech pokoušeli bez předchozí úmluvy jednostranně prosadit své zájmy," uvedl maďarský premiér.

"Pokud jde o případ Mol-ÖMV, my jsme firmu privatizovali a rakouská vláda se ji teď pokouší zestátnit. Myslím, že není správné, když se strategicky významné odvětví jednoho státu dostane do vlastnictví jiného státu. To je otázka národní svrchovanosti. Od určitého bodu už to není otázka ekonomická," řekl Gyurcsány.

K otázce rozšíření schengenského prostoru pak uvedl: "Když přistupujeme k schengenským dohodám, není myslitelné, abychom se stali druhořadými členy. Existují schengenská pravidla, a ta musejí platit pro všechny stejně. Jak mám lidem vysvětlit, že jsme sice členy Schengenu, ale naši rakouští přátelé nás dál kontrolují?"