Šéf socialistické strany Pasok se nechal slyšet, že vláda je absolutně "nekompetentní". BBC uvedla, že požáry se ocitnou ve vrcholné politické agendě před volbami, které jsou naplánovány na 16. září.

Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se volby měly přesunout. Řecký předseda vlády však řekl, že prioritou jsou oběti požárů a ne politické body: "Stále pokračujeme v boji proti požárům."

Od nedělního do pondělního rána se v zemi rozhořelo 89 nových požárů.Během pondělí evakuovali hasiči na jihu a západě poloostrova Peloponés dalších 27 vesnic.

V Řecku, které se již čtvrtý den potýká s ohnivým živlem, v pondělí vypukly desítky nových požárů. Nejhůře postižen je stále západ a jih poloostrova Peloponés. V ohnivém pekle přišlo o život nejméně 63 lidí, desítky osob utrpěly zranění a na 3000 postižených ztratilo střechu nad hlavou. Už 17 zemí, včetně České republiky, přislíbilo nebo poslalo řeckým obyvatelům pomoc. Řecké úřady, podle nichž byly ohně založeny úmyslně, zvažují klasifikaci současné vlny žhářství jako teroristický čin.

Zemětřesení i demonstrace

Požáry nově pustoší také ostrov Kefalonii v Jónském moři, kterým dnes v ranních hodinách navíc otřáslo i zemětřesení o síle 5,1 stupně Richterovy škály. Živel řádí také v Phiotidě v centrální části Řecka a v regionu města Ioánina v Epiru na severozápadě země. Podle mluvčího hasičů Nikose Diamandise se v Řecku od neděle do dneška rozhořelo přes 89 nových požárů, a to částečně vinou větru o rychlosti přes 70 kilometrů v hodině.

recko-pozar3-400.jpg

Ráno propukl požár na hoře Hymettos na předměstí Atén, necelých deset kilometrů od centra. Ten se díky rychlé akci 45 hasičů již podařilo dostat pod kontrolu. V Aténách dnes také v protestu proti postupu vlády demonstrovalo asi 2000 lidí. "Jsem hrozně rozzlobená. Jak se nám to mohlo stát? Nic se nenaplánovalo a teď máme 63 mrtvých," řekla agentuře Reuters třicetiletá účastnice demonstrace, již zorganizovali levicoví a antiglobalizační aktivisté.

Pomoc vysílá i Česko

Již v neděli vyslala do Řecka čtyři cisternové letouny a šedesát hasičů Francie, Itálie poskytla jeden letoun a Kypr 30 hasičů. Dnes večer má dorazit rumunský vrtulník. Očekává se přílet strojů z Izraele, Srbska, Slovinska, Nizozemska, Norska, Rakouska, Španělska a Německa. Atény také požádaly o pomoc Spojené státy a Rusko. Finsko dnes poskytlo Řekům desítky odborníků a tři hasící vrtulníky.

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg schválil na pomoc Řecku částku do pěti milionů korun, pomoc bude poskytnuta ve formě zapůjčení vrtulníku policejní letecké služby typu Bell 412 HP. Vrtulník bude vybaven podvěsným vakem na objem 900 litrů vody a bude ho obsluhovat posádka pěti mužů. ČR nabízí pomoc standardní cestou, tedy prostřednictvím monitorovacího a informačního centra v Bruselu, a v současné době čeká na odpověď řecké strany, řekla ČTK mluvčí ministerstva Zuzana Opletalová.

"Rád bych Vás ujistil, že Česká republika je připravena podílet se na zmírnění následků této katastrofy a v nejbližších hodinách poskytnout pomoc ve formě letecké a hasičské techniky," napsal dnes v dopise řeckému prezidentovi Karolosu Papuliasovi jeho český protějšek Václav Klaus, který zároveň vyjádřil soustrast s tragickými následky požárů.

Za odhalení žhářů nabízí Řecko milion euro

Řecké úřady jsou přesvědčeny, že požáry byly založeny úmyslně. Za dopadení žhářů nabídla řecká vláda odměnu ve výši jednoho milionu euro. Odměna bude vyplacena tomu, kdo poskytne informace, které povedou k úspěšnému zadržení viníků katastrofy. Ve svém prohlášení vláda uvedla: ""Odměna se pohybuje mezi 100 tisíci a milionem euro za informaci o jakémkoli žhářství." recko-pozar2-400.jpg

Řecký premiér Kostas Karamanlis kvůli rozsáhlým lesním požárům, které na jihořeckém poloostrově Peloponés zahubily zatím nejméně 63 lidí, vyhlásil na území celého státu výjimečný stav. Zároveň s tím byl vyhlášen i třídenní státní smutek za oběti. Řecká policie podle agentury AP vyslechla několik lidí podezřelých ze žhářství a jednoho z nich zadržela a obvinila.

Plameny se v neděli odpoledne přiblížily k prvním domům ve starověkém městě Olympie, kde se zrodila tradice olympijských her. "Olympie hoří! Pomozte nám! Fronta (plamenů) dorazila k antickému městu. Musíme odejít," křičel prý rozčileně při telefonickém rozhovoru s agenturou DPA ředitel místního muzea Christos Giannaras. Antickou památku se však podařilo zachránit.

"Hořelo na kopci nad antickou Olympií, ale zabránili jsme plamenům dostat se do archeologického naleziště," sdělil nejmenovaný představitel hasičů. Dodal, že na záchraně Olympie se podílelo šest cisternových letadel, dva vrtulníky, 15 požárních vozidel a 45 hasičů

recko-pozar1-400.jpgDalší řádění živlu hlásí také Euboia, ostrov ležící východně od Atén. Mezi hlavním městem a Soluní požár přerušil jeden z hlavních železničních tahů v zemi. Plameny začaly podle agentury DPA ohrožovat i město Lamia, ležící při této železniční trati.

S požáry, jejichž počet přes víkend dosáhl 190, bojuje na 9000 hasičů a 500 vojáků za pomocí 1800 protipožárních vozidel, cisternových letadel a vrtulníků. Přesto je však možné, že počet uhořelých lidí v autech, domech či na polích poroste.

Chaos vyvolaný živelnou katastrofou je podle soudních expertů umocňován faktem, že ani příbuzní a přátelé požárem značně zdeformovaných a či úplně zuhelnatělých obětí často nejsou schopni mrtvé identifikovat. Mnoho mrtvých těl tak musí být podrobeno analýze za pomocí testů DNA.

Řecká vláda rozšířila rozsah pomoci pro lidi postižené požáry. Stát se bude podílet na hrazení škod způsobených plameny. Navíc každý, kdo kvůli ohni přišel o střechu nad hlavou, dostane 3000 euro (asi 83.000 Kč). Rodina v tomto případě obdrží 10.000 euro (278.000 Kč). Podle předběžných odhadů je lidí bez přístřeší kolem 3000. Sirotci a ovdovělí partneři prý získají status příbuzného válečné oběti a obdrží plnou rentu.

Češi ohroženi nejsou

Podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamury hoří v Řecku v místech, kam cestovní kanceláře prakticky nenabízejí zájezdy. "Současné požáry "naštěstí" zasáhly jižní část pevninského Řecka, kam cestovní kanceláře pobytové zájezdy prakticky nenabízí," uvedl Okamura. Navíc s konce sezony už Češi do Řecka moc nejezdí. "Mnohem horší by samozřejmě bylo, kdyby k požárům došlo na začátku sezony, to by velice negativně ovlivnilo průběh dovolených v celé České republice. Řecko je totiž čtvrtou nejpopulárnější českou dovolenkovou destinací, za Chorvatskem, Slovenskem a Itálií."

České ministerstvo zahraničí podle mluvčí Zuzany Opletalové v současnosti zatím nemá zprávy o tom, že by v ohrožení byli také čeští občané. Ministerstvo však doporučuje, aby se turisté před cestou do Řecka informovali o aktuální situaci například u cestovních kanceláří, které jim pobyt zařizují.