Britský ministerský předseda Tony Blair využil jednoho ze svých posledních projevů ve funkci k nešetrné kritice médií. Poznamenal, že se k němu rozhodl po dlouhém váhání. "Vím, že mne za to v některých kruzích znectí. Ale také vím, že bylo potřeba to říci, tak jsem to řekl," konstatoval.

Média se podle britského premiéra Tonyho Blaira stala "brutální bestií", která loví ve smečkách a trhá lidi a jejich pověst na kusy. V dnešním projevu na závěr série zamyšlení o veřejném životě před odchodem z funkce Balir připustil, že na tom mají podíl politici a on sám také. Zdůraznil, že svoboda tisku je nezbytná. Podle Blaira je nutno o problému zahájit vážnou debatu a zamyslet se i nad roztříštěnou regulací médií.

blair_louceni_192x128.jpgBritský premiér zavzpomínal na dobu, kdy nastupoval do funkce. "Televize a noviny se za těch deset let mnohem zhoršily," postěžoval si.

Blair rovněž zdůraznil, že smyslem jeho dnešního projevu nejsou obvyklé stížnosti politiků na to, že o nich média neinformují tak, jak by si oni přáli. Kritika, které čelí on sám, je pro něj jen malou cenou zaplacenou za privilegium řídit deset let Británii.

Média podle jeho názoru reagují na okolní prostředí, které se pronikavě mění, a bojují o stále se zmenšující část publika. Například televizní zprávy BBC nebo ITN mají dnes polovinu diváků, než měly před lety, konstatoval.

"Moje základní úvaha netkví v tom, že bych někoho obviňoval. Spočívá v tom, že vztah mezi politikou, veřejným životem a médii se mění v důsledku měnícího se kontextu komunikace, v níž se všichni pohybujeme. Není to ničí vina - je to fakt. Nicméně můj názor je, že důsledky této změny vážně negativně ovlivňují to, jak se vede veřejný život," řekl Blair.

Mezi vlivy, které na svět médií a veřejného života působí, zmínil premiér 24hodinový zpravodajský cyklus, zmíněnou fragmentaci publika, zostřující se konkurenci a nástup nových informačních médií, včetně internetu. Blair řekl, že při volbách před deseti lety stačilo, když jeho kampaň přišla s jedním tématem denně. V posledních volbách před dvěma roky musela mít jedno téma pro ranní zprávy, druhé pro polední a celá politická debata před večerními zprávami byla stejně úplně někde jinde.

Britská média podle něj usilují o "dopad" spíš než o vyváženost a stále více směšují zpravodajství a komentování. Příznakem toho je podle něj deník The Independent, který už komentář od zpravodajství neodlišuje, takže to podle něj nejsou noviny, ale "názoroviny". "Je to příklad deformace novin."

Zuřivá konkurence podle něj vede k tomu, že "dnešní média více než kdykoli předtím loví ve smečkách". "A v tomto způsobu (práce) jsou jako brutální bestie, která prostě trhá lidi a jejich pověst na kusy. Ale nikdo se neodvažuje to propást," řekl Blair.

"Skandál a kontroverze bez sebemenších potíží porážejí obyčejné zpravodajství. Zpráva je málokdy zprávou, pokud nedocílí vzrušení alespoň tolik, jako vrhne (na nějaký jev) světla. ... Konečným důsledkem toho všeho je, že je dnes vzácné najít v médiích vyváženost. Věci, lidé, problémy, příběhy jsou všechny černé a bílé. Obvyklá šeď života skoro úplně chybí. To, že je něco dobré a něco špatné, něco se daří a něco ne, jsou koncepty, které jsou dnešnímu zpravodajství cizí. Problém je 'krize'. Neúspěch je 'politika v troskách'. Kritika je 'zdrcující útok'," řekl premiér.

Média se podle něj obávají, že návrat od "dopadu" ke zprávám by vedl ke snížení odbytu. Podle Blairova názoru je to ale naopak. "Trh je pro seriózní, vyvážené zprávy. Touha je po nestrannosti. Způsob, jakým lidé dostávají zprávy, se možná mění, ale žízeň po tom, aby zprávy byly opravdovými zprávami, nemizí."