bush_kaczynski_192x128.jpgPolský prezident Lech Kaczyński a americký prezident George Bush se shodli na pokračování jednání o návrhu Spojených států umístit část protiraketové základny v Polsku. Nepadlo podle očekávání žádné rozhodnutí, a dokonce ani politické prohlášení, které předvídali polští pozorovatelé.

Páteční setkání prezidentů v severopolském Helu se neobešlo bez zmínky o čtvrtečním návrhu ruského prezidenta Vladimira Putina, který Američanům nabídl využít v rámci protiraketové základny radaru umístěného v Ázerbájdžánu.

Bush i Kaczyński před novináři zopakovali, že americká základna má obraný charakter a není namířena proti Rusku. "Jde o plán, který má zvýšit ochranu Evropy před nebezpečím, které vyplývá z toho, že ne všechny země současného světa jsou zodpovědné," řekl polský prezident. Dodal, že nemá na mysli Rusko. "Rusko se může cítit bezpečně," zdůraznil. Polský prezident také uvedl, že jeho setkání s Bushem je "vstupem do dalšího rozhovoru, který se uskuteční v polovině července".

Bush řekl, že si váží podpory pro umístění části základny na polském území. "Doufám, že dospějeme k porozumění, jehož výsledkem bude bezpečnost Polska a celého kontinentu," uvedl.

bush_putin_pozadi_192x128.jpgPřipomněl, že Putinovi na setkání skupiny G8 v Německu zopakoval, že systém není namířen proti Rusku. "Chceme s Ruskem v této oblasti spolupracovat," prohlásil Bush.

Putin během pátku v německém Heiligendammu upřesnil, že prostředky americké protiraketové obrany by mohly být umístěny v Turecku, anebo dokonce v Iráku či na námořních plošinách.

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová v reakci na Putinova prohlášení uvedla, že Spojené státy budou pokračovat ve vlastních plánech na vytvoření protiraketového štítu ve střední Evropě navzdory ruským návrhům.

Poláci podobně jako Češi se v průzkumech veřejného mínění vyjadřují spíše proti protiraketové základně. Část těch, kterým se americký návrh nelíbí, přijelo společně s antiglobalisty protestovat na Hel. Poklidná demonstrace několika desítek lidí se podle předpokladů obešla bez incidentů.

Bush v Itálii, čekají se masové protesty

Bush, který zažertoval, že hlavním bodem schůzky bylo setkání s vnučkou Kaczyńského, odletěl z Gdaňsku do Říma, kde se setká mimo jiné s papežem Benediktem XVI.

Proti návštěvě amerického prezidenta hodlá v Římě demonstrovat přes 400 tisíc lidí z celé Itálie. Velký protestní pochod v centru italské metropole proti Bushově politice v Iráku organizují krajně levicové strany, ale chtějí se jej zúčastnit i někteří poslanci a členové vlády levicové koalice. To staví do velmi nepříjemné situace premiéra Romana Prodiho, s nímž se má hlava USA také sejít. Prodi své ministry vyzval, aby se k protestům nepřipojovali.