Ruská tisková agentura Interfax v úterý informovala o tom, že do vyšetřování vraždy bývalého agenta ruské tajné služby Alexandra Litviněnka se zapojil i Interpol. Mezinárodní organizace sdružuje 186 zemí a její zapojení do případu má urychlit přístup k informacím.


Kauza se doposud týká Británie, kde byl Litviněnko v listopadu otráven radioaktivním poloniem, Ruska a Německa. Britští policisté již údajně vyslechli v Moskvě i klíčového svědka kauzy Andreje Lugového.


Podle agentury Reuters německé úřady vyvrátily podezření na otravu poloniem u čtyř osob, které byly ve styku s další stěžejní osobou případu, Dmitrijem Kovtunem. Kovtunova bývalá žena, její dvě děti a partner jsou v hamburské nemocnici pouze na pozorování, uvedl Gerald Kirchner ze Spolkového úřadu pro ochranu před zářením. Podle něj se u této čtveřice našly jen zbytky polonia a žádné nebezpečí jí nehrozí. Kovtun leží v moskevské nemocnici pro podezření na otravu poloniem.


Tento ruský podnikatel se v Německu pohyboval krátce před tím, než odletěl do Londýna na setkání se zavražděným Litviněnkem. Stopy polonia byly potvrzeny v bytě Kovtunovy exmanželky v Hamburku a v autě, které ho vezlo z letiště po příletu z Moskvy. Německá prokuratura vyšetřuje Kovtuna pro podezření z nelegálního obchodu s radioaktivním materiálem. Zatím ale nechává otevřenou otázku, zda se Kovtun podílel na Litviněnkově otravě. Policie nevylučuje ani to, že se mohl stát něčí obětí.


Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová označila v pondělí kauzu za "znepokojující". V rozhovoru pro agenturu AFP řekla, že Moskva by měla na vyšetřování případu smrti Litviněnka, který ze své otravy obvinil Kreml, plně spolupracovat.