Evropská unie zatím neuvažuje o zavedení víz pro americké diplomaty ve snaze dosáhnout zrušení americké vízové povinnosti pro některé její členy, včetně České republiky. Zatímco občané nových členů EU s výjimkou Slovinců při cestách do USA víza potřebují, Američané směřující opačným směrem ne.

Ministři vnitra jednotlivých zemí jednali o středeční zprávě Evropské komise, která konstatuje, že v jednání s Washingtonem nenastal žádný pokrok, a dala ke zvážení přechodné zavedení víz pro americké diplomaty.

Český velvyslanec při EU Jan Kohout se vyjádřil, že "takový odvetný krok ale není na pořadu dne". Připomněl, že mezi EU a Washingtonem vrcholí citlivá jednání o ochraně údajů občanů cestujících do USA, navíc staré členské země nám v tomto směru poprvé podstatným způsobem vyjádřily podporu.

"Cílem není zavést pro někoho víza, ale dosáhnout jejich zrušení," řekl po jednání český ministr vnitra Ivan Langer. Vyjádřil nespokojenost i s tím, že komise nepokárala ve své zprávě o "vízové reciprocitě" také Kanadu, která podle něj rovněž nedosáhla v jednání o zrušení víz pokroku. Mělo by se všem měřit stejným metrem, řekl.

Podle Kohouta je důležité, že se možnost odvetného zavedení víz ve zprávě EK vůbec objevila. Zavedení víz je tak stále možností, a pokud jednání nikam nepovedou, bude to příště zvažovat mnohem seriozněji, řekl. Finský ministr vnitra Kari Rajamäki, jehož země nyní unii předsedá, po schůzce řekl, že víza budou na pořadu jednání schůzky EU a USA v listopadu.