Obvykle těžkopádná byrokracie Evropské unie za necelé tři měsíce zpracovala více než sedm desítek žádostí zbrojařských firem o podporu na výrobu dělostřelecké munice. Tato výroba v unii pomalu, ale jistě roste, naráží ovšem na nedostatek kapacit i surovin.

Program EU, který získal anglickou zkratku ASAP, měl částkou celkem půl miliardy eur podpořit zvýšení a zrychlení výroby hlavně dělostřeleckých granátů a raket včetně výbušnin a prachů, které tyto výrobky obsahují. Tuto munici nyní zoufale potřebuje Ukrajina. Z programu je možné financovat i projekty, které už běží a byly zahájeny po 20. březnu 2023. Oficiální výsledky mají být zveřejněny dnes, v pátek. Podle informací HN v programu uspěly dvě české firmy.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Prvním úspěšným českým uchazečem o podporu je firma STV Group, jediný český výrobce munice ráže 155 milimetrů. Společnost linku, kterou připravovala ještě před začátkem ruské invaze, spustila během roku 2022 a postupně plánuje zvyšovat své výrobní kapacity. V současnosti by měla být schopna vyrobit 70 až 90 tisíc kusů dělostřelecká munice ráže 155 mm ročně. Projekt podaný do programu ASAP je zaměřen právě na rozšíření výroby.

Druhým úspěšným uchazečem o podporu z unijní kasy byla pardubická státní firma Explosia, která mimo jiné vyrábí trhaviny a prachy používané v munici.

Ředitelé obou firem na dotaz HN uvedli, že chtějí s vyjádřením počkat na oficiální vyrozumění o výsledku programu ASAP ze strany Evropské komise.

V EU chybějí hlavně výrobci výbušnin a prachů, i proto je Explosia považována za silné české želízko v ohni. Právě na výbušniny by měl jít největší balík, celkem 190 milionů eur. Na výrobu prachů potom druhá největší částka, 144 milionů eur.

Výroba dělostřelecké munice by v EU měla v roce 2025 dosáhnout 1,2 milionu kusů, což bude zhruba podobné číslo, jako by ve stejném roce měly vyrábět Spojené státy americké. Válka na Ukrajině ukázala, jak je dělostřelectvo klíčové, ale jak těžké vytvořit dostatečné zásoby. Rusko nyní vystřílí na frontě dlouhé přes tisíc kilometrů zhruba deset tisíc projektilů denně, zatímco Ukrajina si nyní může dovolit ani ne dva tisíce střel. I proto Kyjev vítá českou iniciativu nakoupit pro Kyjev stovky tisíc kusů munice mimo EU.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Šéfové velkých firem se shodují, že poptávka po munici bude v EU silná v příštích deseti až patnácti letech. Některé firmy proto nečekají na to, až dostanou unijní dotace nebo objednávky od států. Například německý Rheinmetall do zvýšení výroby investuje od roku 2022 částky v řádu stovek milionů eur. Zahájení stavby nové muniční továrny v Unterlussu se v polovině února účastnil i kancléř Olaf Scholz.

Ve zprávě o výsledcích za rok 2023 této přední německé firmy se uvádí, že objednávky na příští roky – včetně munice – jsou ve výši 38,3 miliardy eur. To je o 44 procent víc než v roce 2022. Firma mohutně investuje do výroby dělostřelecké munice i prachů a výbušnin. Příští rok chce ve svých továrnách v Německu, Španělsku, Jižní Africe, Austrálii a Maďarsku vyrábět ročně 700 tisíc kusů velkorážové munice.

Evropská unie se snaží podpořit výrobu dělostřeleckých granátů nejen penězi, ale také například rámcovými smlouvami, které by měly propojit výrobce a zákazníky co nejefektivněji, aby firmy získaly větší jistotu objednávek a státy dodávek. Na tom pracuje Evropská obranná agentura, jejíž šéf Jiří Šedivý podepsal zhruba šest desítek takových rámcových smluv na dělostřeleckou munici ráže 155 milimetrů.

A evropské kapacity k její výrobě zdaleka nejsou vyčerpané, i když firmy rády zdůrazňují, jak těžko se jim zvyšuje výroba. „Naše analýza došla k závěru, že je tu pořád nevyužitá kapacita ve výši 1,5 miliardy eur k výrobě munice,“ řekl Šedivý ve středu na semináři výboru pro obranu české Poslanecké sněmovny k 25. výročí vstupu Česka do NATO.

Evropa je ale závislá hlavně na dodávkách surovin a otevírání nových továren je svázáno přísnou legislativou. Firmy by měla do budoucna podpořit nová evropská strategie pro obranný průmysl, kterou Evropská komise představila minulý týden.