Nově zvolený český prezident Petr Pavel v pondělí po telefonu hovořil s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. A dokonce naznačil, že by se s prezidentkou Cchaj v budoucnu rád sešel. Pro hlavu Tchaj-wanu je to výjimečná událost, protože ostrovní stát má oficiální vztahy jen se 14 zeměmi světa. „Česká republika má na Tchaj-wanu velmi dobré jméno a tohle může pomoci malým a středním tchajwanským firmám se více s Českem poznat a ukázat, že Česká republika je dobrým partnerem pro spolupráci,“ domnívá se Marcin Jerzewski, vedoucí kanceláře think-tanku Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty na Tchaj-wanu.

Proti telefonátu protestovalo čínské ministerstvo zahraničí, ale český premiér Petr Fiala potvrdil, že i když Praha zastává politiku jedné Číny, tak česká politická reprezentace si bude mluvit a setkávat se, s kým chce. „Čína nemá moc způsobů, jak na Česko zatlačit,“ domnívá se Jerzewski.

Na Tchaj-wan má v březnu zamířit šéfka české Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a velká podnikatelská delegace.

Jak telefonát vnímali na Tchaj-wanu?

Tady je to vnímáno samozřejmě jako něco velmi pozitivního. Česká republika je obecně považována za jednoho z nejlepších přátel Tchaj-wanu v Evropě. V předchozích dvou letech jsme byli svědky obrovského posílení vztahů mezi Tchaj-wanem a Litvou, ale i Česká republika výrazně rozvíjí své vztahy s Tchaj-wanem, mimo jiné zejména v politických kruzích. Tomu odpovídalo i zařazení Tchaj-wanu do české strategie v Indo-pacifické oblasti. I na soukromé úrovni Česká republika získala velmi pozitivní pověst, zejména loni poté, co Česko Tchaj-wanu darovalo vakcíny proti nemoci covid-19, když měl ostrov obrovský problém je získat. Tchajwancům je jasné, že tento rozhovor nepřišel odnikud. Je to signál, že po volbách mohou vzájemné vztahy přejít na další, vyšší, formalizovanou a institucionalizovanou úroveň.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Může se to promítnout třeba do vyššího zájmu tchajwanských firem investovat v Česku?

Myslím, že se to promítne i do hospodářských vztahů. Podle mého názoru je největším problémem, pokud jde o zvýšení počtu investic tchajwanských firem v České republice, to, že se mnozí tchajwanští investoři jednoduše bojí, protože Česku nerozumí. Jednou z vlajkových tchajwanských investic v České republice je Foxconn, ale to je obrovská společnost, která má kapitál, má zdroje, aby porozuměla trhům, na kterých investuje. Pro tchajwanskou ekonomiku je však charakteristické, že většina podniků, které ji pohánějí, jsou malé a střední podniky, často rodinné. Proto Tchaj-wan tolik investoval do Číny, nejen kvůli politické provázanosti, ale také proto, že pro mnoho těchto malých a středních podnikatelů to bylo prostě snadné, protože Čína je po kulturní stránce blízká, mluví se tam mandarínsky a podobně.

Takže tento druh rozhovorů nebo obecně politických změn na vysoké úrovni upevňuje obraz České republiky v očích Tchajwanců, včetně tchajwanských podnikatelů, jako země, která je přátelská, jako země, která je otevřená spolupráci s Tchaj-wanem. Takové signály přátelských vztahů otevřou podnikatelům povědomí o tom, že Česká republika může být atraktivním partnerem pro spolupráci.

Jak často mluví prezidentka Cchaj s hlavami států jiných zemí?

Málokdy se připomíná, že Tchaj-wan nebo Čínská republika, jak se Tchaj-wan oficiálně nazývá, má pouze 14 oficiálních diplomatických spojenců. Jediným diplomatickým spojencem v Evropě je Vatikán, takže taková jednání jsou velmi vzácná. Samozřejmě dochází k výměnám mezi prezidentem a hlavami těchto čtrnácti zemí, včetně nedávné návštěvy prezidenta Tuvalu na Tchaj-wanu, ale jedná se o velmi malé země, převážně tichomořské ostrovní země a země Střední Ameriky. Na této úrovni, se zvoleným prezidentem západní země, se rozhovor dříve uskutečnil jen jednou. Tehdy už úřadující prezidentka Cchaj takto mluvila s také teprve zvoleným prezidentem Donaldem Trumpem.

Podívejme se na reakci Číny. Dostane prezident Pavel pozvánku na schůzku skupiny zemí 14+1 nebo kolik to aktuálně je, kterou si Peking vytvořil pro spolupráci se střední Evropou?

Možná, ale zde je třeba si položit otázku, pro koho by to byla větší škoda? Protože ze skupiny už odešly Litva, Lotyšsko a Estonsko, což byla vlastně pro Čínu velká rána, protože to je její iniciativa. Tím se snaží budovat vztahy ve střední a východní Evropě, ale nefunguje to. Podle mého názoru teď, vzhledem k tomu, že pan ministr Jan Lipavský bude mít dobré vztahy s panem prezidentem, se může stát, že Praha bude dokonce iniciovat svůj odchod z této skupiny. Vím, že se loni v kuloárech mluvilo o tom, že Praha tak učiní, ale nestalo se to proto, že Česká republika předsedala Radě EU a mohlo to mít negativní důsledky pro unii jako celek.

Co tedy může Čína udělat?

Podle mého názoru jen velmi málo. Čínské investice v České republice jsou velmi omezené. Obchod probíhá, ale Čína nepatří mezi nejdůležitější obchodní partnery. Ani politicky toho moc nezmohou, protože nyní ani prezident, ani parlament neprosazují silnější jednotu s Pekingem. Čínská schopnost reagovat je tak velmi omezená.

A co čínská reakce vůči Tchaj-wanu? Co čekáte?

To je velmi důležitá otázka, zejména vzhledem k tomu, jak moc situaci v Tchajwanském průlivu zhoršila návštěva šéfky americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové loni v létě. Jenže Česká republika nejsou Spojené státy.

Pro Čínu prostě vzhledem k počtu obyvatel a velikosti ekonomiky nejsou vztahy s Českou republikou takovou prioritou, takže se mi zdá, že by Čína neinvestovala zdroje například na opakování tak velkých vojenských cvičení v okolí Tchaj-wanu. Spíš můžeme očekávat pokusy ovlivnit veřejné mínění na Tchaj-wanu, kde má Čína vliv na spoustu médií. Takže bych očekával, že právě v těchto médiích bude možná hodně kritických článků o České republice a jejím novém prezidentovi. Nebo možná přijdou i dezinformační pokusy ve spolupráci s Ruskem v Česku. Znovu opakuji, že si myslím, že Čína má velmi omezený prostor k jednání.

Zpráva o telefonu mezi novým českým prezidentem a jeho tchajwanskou kolegyní měla ohlas i v Evropě. Může to nějak ovlivnit politiku Evropské unie, kde se Čína nyní snaží svůj obraz spíš vylepšovat?

Je možné, že se Čína bude snažit vyvíjet tlak na velké evropské státy, jako je Německo nebo Francie, aby se pokusily zmírnit postoj České republiky. A pak je tu rozdíl mezi tím, co udělal zvolený prezident Pavel a co udělal německý kancléř Olaf Scholz. Ten jel loni do Číny na krátkou jednodenní návštěvu, která byla ve střední Evropě poměrně široce kritizována jako příklad německé arogance, jako příklad toho, že se Německo nedívá na evropskou politiku, ale snaží se ji určovat samo.

Takže pro mě je tento rozhovor prezidentů Pavla a Cchaj pokusem ukázat, že Česká republika je také členem Evropské unie stejně jako velké země, že má také svou roli při určování evropské politiky vůči Číně a vůči Tchaj-wanu. A že si nemusí nechat diktovat od větších zemí, jako je Německo, které nechtějí tuto evropskou politiku vůči Číně a Tchaj-wanu příliš koordinovat.

Na Tchaj-wan v březnu zamíří šéfka české Poslanecké sněmovny. Bude to Čínou vnímáno jako diplomatická eskalace?

V tchajwanských médiích se možná hovořilo o tom, že Markéta Pekarová Adamová je taková evropská Nancy Pelosiová, protože také vede dolní komoru parlamentu. Ale zopakoval bych znovu, že i když je to návštěva na velmi vysoké úrovni, tak v očích Pekingu bude upřímně řečeno pravděpodobně méně významná než návštěva Pelosiové. Můžeme očekávat určité zintenzivnění aktivit, které již probíhají. Čekal bych, že do Tchajwanské úžiny může být vysláno více letadel Čínské lidově osvobozenecké armády. Možná bude více lodí, možná bude více vojenských cvičení, ale neočekával bych eskalaci na stejné úrovni jako po návštěvě Pelosiové.

Pokud jde o tchajwanskou reakci, tak návštěva Pekarové Adamové bude doprovázena velkou ekonomickou delegací. To bude velmi důležité právě kvůli tomu, na co jste se už ptal: budování silnějších investičních a obchodních vztahů mezi oběma zeměmi. Návštěva tak početné skupiny českých podnikatelů přispěje také k lepšímu povědomí o České republice v podnikatelské komunitě na Tchaj-wanu. 

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.