Spisovatelka Carmen Mola vyvolala ve Španělsku literární senzaci. Její detektivní thrillery si získaly desítky tisíc čtenářů a mnozí odborníci opěvovali její styl. Žena, která vystupovala jako profesorka, psala raději pod pseudonymem, aby si uchovala soukromí. I kvůli tomu se jí přezdívalo „španělská Elena Ferrante“, podle slavné italské spisovatelky, která také ukrývá svou pravou identitu.

Život je však někdy ještě bláznivější než fikce. Minulý týden španělské nakladatelství Planeta předávalo prestižní literární ceny. Carmen Mola si měla přijít pro hlavní cenu za svůj zatím poslední román La Bestia (Bestie) a také peněžní odměnu jeden milion eur, tedy v přepočtu 25,7 milionu korun. Cena se udílí za zatím nepublikovaný rukopis.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

A jaké bylo překvapení, když se místo Carmen Moly na pódiu po slavnostním vyhlášení objevili tři muži. Pravou identitu „spisovatelky“ se rozhodli odhalit právě na této ceremonii. Za pseudonymem se místo ženy ukrývala trojice scénáristů Jorge Díaz, Agustín Martínez a Antonio Mercero.

Slavnostního vyhlášení se dokonce účastnil španělský král Felipe VI. společně se svou ženou, královnou Letizií, kteří autorům předali cenu.

Odhalení vyvolalo ve Španělsku skandál. Mnozí se podivují, jak se jim podařilo vytvořit a několik let udržovat postavu fiktivní spisovatelky, která dokonce dávala rozhovory do médií. Jeden rozhovor, vedený přes e-maily, dokonce před časem dala i španělskému týdeníku El País. To byl jediný způsob, jakým „spisovatelka“ hovořila s tiskem.

Další Španělé je pak obviňují, že si vybrali schválně ženský pseudonym, aby podpořili zájem o „její“ knihy a tím i prodej. Carmen Mola vystupovala jako profesorka na střední škole, která dopoledne učí matematiku a odpoledne, ve volných chvílích píše detektivní romány.

„Nejenže používali ženský pseudonym, ale roky dávali rozhovory. Nejedná se tak jen o jméno, ale celý falešný profil, kterým podváděli čtenáře a novináře. Podvodníci,“ napsala k tomu na Twitter španělská aktivistka a spisovatelka Beatriz Gimeno.

Trojice mužů ale podobná obvinění odmítá. „Neschovali jsme se za ženou. Schovali jsme se za jméno,“ řekli pro španělský list El País. „Nevíme, zda ženský pseudonym prodává více než mužský, ale pochybuji o tom,“ dodali. Kdyby prý věděli, jak velký zájem jejich romány vyvolají,  promysleli by to jinak.

Podle jednoho z autorů, Agustína Fernándeze, je dobře, že se podařilo odstranit příliš velký zájem o autora, o to, jak vypadá, jaký má život. „Pokud Carmen Mola jako spisovatelka zaujala, tak je to tím, že její příběhy se čtenářům líbily,“ řekl pro list El Mundo.

A proč se rozhodli odhalit pravou identitu „spisovatelky“ právě teď? „Už nás unavovalo lhaní. Chtěli jsme ale vyjít na veřejnost ve velkém stylu,“ vysvětlil další z autorů, Jorge Díaz. Podle jeho slov měli pocit, že jejich tajemství by mohl někdo kdykoliv odhalit. „Bylo tedy lepší, když jsme to udělali my.“

Všichni tři autoři v rozhovoru pro El Mundo říkají, že bylo relativně snadné společně psát knihy. Antonio Mercero a Jorge Díaz už 12 let dohromady píší scénáře pro seriál Urgencias, a jsou tedy na podobnou spolupráci zvyklí.

Tvrdí, že jejich práce zahrnuje i hodně plánování přes Excel. Trojice spisovatelů se často schází, aby si mohli pohovořit o postavách, dějových zvratech, zápletkách a struktuře kapitol. Až když si stěžejní části detailně naplánují, začnou psát. „Snažíme se vždy dojít ke shodě,“ řekl Mercero s tím, že se nikdy nehádají.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist