Spojené státy uzavřely dohodu s Evropskou unií, oznámil americký prezident Donald Trump po nedělním jednání s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Součástí dohody je uvalení cla ve výši 15 procent na dovoz zboží z EU do USA, včetně automobilů. Hrozilo přitom, že clo bude třicetiprocentní, jak již dříve napsal Trump v dopise unijním představitelům.

Součástí dohody s Evropskou unií podle Trumpa je, že unie souhlasí s nákupem energií za 750 miliard dolarů (15,7 bilionu Kč) a s vyššími investicemi, konkrétně v hodnotě 600 miliard dolarů (12,5 bilionu Kč), do amerického vojenského vybavení. Americký prezident to podle bruselského serveru Politico řekl americkým novinářům po skončení jednání, které se uskutečnilo na Trumpově golfovém hřišti v Turnberry v západním Skotsku a EU zastupoval i eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič.

„Dnešní dohoda vytváří jistotu v nejistých dobách. Přináší stabilitu a předvídatelnost pro občany a podniky na obou stranách Atlantiku,“ uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Jedná se o dohodu mezi dvěma největšími ekonomikami světa. „Obchodujeme v objemu 1,7 bilionu eur ročně. Společně jsme trh s 800 miliony lidí a tvoříme téměř 44 procent světového HDP,“ dodala s tím, že jen několik týdnů po summitu NATO v Haagu jde podle ní o další stavební kámen, který znovu potvrzuje transatlantické partnerství.

Jak von der Leyenová upřesnila, během nedělního jednání zároveň unijní a američtí vyjednávači dosáhli dohody i ohledně nulové sazby cel na řadu strategických produktů. „Jde o letadla a jejich součástky, některé chemikálie, některé zemědělské produkty, přírodní zdroje a kritické suroviny. A budeme i nadále pracovat na tom, abychom do tohoto seznamu přidali další produkty,“ dodala šéfka komise.

Předsedkyně EK potvrdila, že Evropská unie rovněž posílí spolupráci s USA v oblasti energetiky. „Nákupy amerických energetických produktů diverzifikují naše zdroje a přispějí k energetické bezpečnosti Evropy. Ruský plyn a ropu nahradíme významnými nákupy amerického LNG, ropy a jaderných paliv,“ prohlásila von der Leyenová.

„Je dobře, že se Evropa a Spojené státy dohodly, a zabránily tak nepotřebné eskalaci v transatlantických obchodních vztazích,“ uvedl německý kancléř Friedrich Merz v prohlášení, které zveřejnil jeho úřad. Zdůraznil význam dohody pro automobilový průmysl, kde vzájemná cla klesnou z 27,5 procenta na 15 procent. „Právě tady má rychlé snížení cel největší význam,“ uvedl. Evropská unie dokázala uhájit své klíčové zájmy. „I když bych si přál ještě další usnadnění v transatlantickém obchodě,“ řekl také Merz.

Spojeným státům se dosud podařilo dosáhnout dohody s Británií, Japonskem, Indonésií a Vietnamem, ačkoli Trumpova administrativa nedodržela slib „90 dohod za 90 dní“. Dohoda s EU je velmi významná vzhledem k tomu, že USA a EU jsou vzájemně zdaleka největšími obchodními partnery.

Takzvaná principiální dohoda, tedy o základních bodech, byla podle všeho už na spadnutí na začátku července. Jednal o ní právě eurokomisař Maroš Šefčovič s americkým ministrem obchodu Howardem Lutnickem. V sobotu 12. července však Trump v překvapivém dopise Bruselu oznámil, že Spojené státy od 1. srpna zavedou třicetiprocentní cla na zboží z EU. A veškerá jednání se rozběhla nanovo.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist