Poslední den oficiální zahraniční cesty do Japonska se prezident Petr Pavel se svou delegací krátce před polednem vypravil do císařského paláce Kókjo v centru Tokia, kde českého státníka přijal císař Naruhito. Setkání, kterému přihlíželo jen několik novinářů, se odehrálo za přísných pravidel a v předepsaném dress codu.

Císař Naruhito prezidenta osobně přivítal, poté se oba odebrali na uzavřené jednání, které trvalo podle tiskové agentury Nikkei zhruba třicet minut.

Setkání to bylo velice vstřícné, popsal později prezident novinářům a doplnil, že mezi tématy nebyla ani domácí, ani zahraniční politika. Mluvili spolu mimo jiné o významu pořádání světové výstavy Expo z hlediska světového míru nebo o Ukrajině. 

„Dotkli jsme se především kvality spolupráce mezi Českou republikou a Japonskem v oblastech, které jsou takové obecnější. To znamená mezilidské vztahy, kultura, sport, styčné body, kterých rozhodně není málo. Ale bavili jsme se také o tom, jak třeba ČR pomáhá Ukrajině, protože to je něco, co Japonci obecně velice oceňují,“ uvedl.

Prezidentovi pak císař poděkoval za jeho středeční cestu do Hirošimy, kde Petr Pavel navštívil Atomový dóm i Mírové pamětní muzeum a zúčastnil se pietního aktu.

Císař je velký fanoušek české klasické hudby. V mládí cestoval po celém světě a v roce 1985 odjel dokonce do Prahy, kde ještě neoficiálně strávil několik dní a navštívil třeba Český Krumlov. „Vzpomínal i na to, jak hrál na housle s naším kvartetem, protože klasická hudba je jedna z jeho oblíbených domén,“ prozradil prezident.

Na japonském trůnu Naruhito nahradil svého otce Akihita, který v roce 2019 odstoupil ze zdravotních důvodů. Naruhito je 126. císařem vládnoucí dynastie, kterou podle legendy založil v roce 660 před. n. l. vladař Džimmu. Éra každého japonského císaře nese vlastní označení – období vlády Akihita se nazývalo Heisei, v překladu Všudypřítomný mír, a současná éra císaře Naruhita se jmenuje Reiwa, což znamená Krásná harmonie.

Naposledy byl český prezident na oficiální návštěvě Japonska téměř před sedmnácti lety. Bylo to v roce 2007, kdy císař Akihito spolu se svou manželkou Mičiko přijali první český pár Václava Klause a jeho manželku Livii. Před tím se vládce Japonska několikrát setkal s prezidentem Václavem Havlem.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist