Loď z ruské stínové flotily, na kterou jsou uvaleny sankce, v Baltském moři podezřelým způsobem manévrovala v blízkosti energetického kabelu mezi Polskem a Švédskem. Poté, co zasáhli polští vojáci, loď odplula do jednoho z ruských přístavů, uvedl ve středu polský premiér Donald Tusk. Rusko bude chránit svou vlastní lodní dopravu všemi dostupnými prostředky v rámci mezinárodního práva a je s to reagovat dostatečně tvrdě, varoval mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina.
Polská společnost PSE po Tuskově vyjádření podle agentury Reuters doplnila, že kabel nebyl narušen a dál dodává elektrickou energii do Švédska.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov hovořil v souvislosti s vyjádřením Putinova poradce Nikolaje Patruševa, podotkla ruská agentura TASS. Patrušev nedávno tvrdil, že námořní hrozby ze Západu sílí, ale narazí na "odpovídající a přiměřený odpor". "Dostupná je široká paleta prostředků. Pochopitelně že v rámci mezinárodního práva," reagoval Peskov na žádost o upřesnění, co ruský stát může podniknout na ochranu plavby.
"Jak ukazují poslední události spjaté s pokusem o pirátské napadení na jeden z tankerů, Rusko je předvedlo, že je schopno reagovat dostatečně tvrdě," dodal mluvčí v souvislosti s předchozím incidentem s Estonskem.
Estonské námořnictvo se v polovině května pokusilo zastavit v estonských vodách loď plující bez vlajky, která zřejmě byla součástí takzvané ruské stínové flotily. Rusko vyslalo bojový letoun, aby tanker doprovodil, čímž narušilo estonský vzdušný prostor, tvrdí estonská média. O několik dní později Rusko v odvetě načas zadrželo řecký ropný tanker, který vyplul z estonského přístavu.
Jako ruská stínová flotila jsou označovány dosluhující tankery, které po moři plují často bez dokladů i pojištění a pro ruský režim jsou důležitým nástrojem při obcházení sankcí. Znamenají riziko pro bezpečnost námořní plavby i životní prostředí. Navíc úřady několika pobaltských zemí podezírají jejich posádky ze sabotáží na kritické podmořské infrastruktuře.
Loni v prosinci Finové zadrželi posádku tankeru Eagle S kvůli podezření, že vlečením kotvy úmyslně poškodila podmořské elektrické vedení Estlink2 a čtyři telekomunikační kabely ležících na dně Baltského moře mezi Estonskem a Finskem.
Napětí v oblasti Baltu stoupá od ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Experti nedávné sabotáže proti kritické infrastruktuře pokládají za součást hybridní války Ruska proti Západu.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist