Ruský prezident Vladimir Putin chce podepsat mírovou dohodu s Ukrajinou, na kterou jeho armáda stále útočí. Řekl to americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizní stanicí ABC News u příležitosti prvních sto dní svého druhého funkčního období. Krátce předtím na mítinku s voliči ve státě Michigan chválil svou migrační politiku či široce kritizovaná cla a útočil na politické oponenty. Podle Trumpa zažívají po jeho nástupu Spojené státy zlatý věk, podle nového průzkumu zveřejněného agenturou Reuters však prezidentova popularita klesla.

Trump v předvolební kampani sliboval, že den po nástupu do funkce ukončí válku na Ukrajině, kterou Rusko vojensky napadlo v únoru 2022. Ani po sto dnech se však USA nepodařilo vyjednat podmínky dohody přijatelné pro obě strany. Zatímco Ukrajina tvrdí, že je připravena na okamžité příměří bez podmínek, Putin předkládá požadavky nepřijatelné pro Kyjev i jeho západní spojence.

„Myslím, že ano,“ odpověděl Trump ve zmíněném rozhovoru na otázku, zda chce Putin skutečně mír, jak tvrdí Kreml. „Nebýt mě, tak by se myslím chtěl zmocnit celé země (Ukrajiny),“ dodal Trump s tím, že „není šťastný“, když vidí Putina cílit rakety na ukrajinská města.

Rusko v posledních týdnech provedlo několik masivních útoků na Kyjev, Sumy a další města, při nichž zahynuly desítky civilistů. Moskva zároveň tlačí na USA, aby jako podmínku míru právně uznaly ruskou svrchovanost nad anektovaným ukrajinským poloostrovem Krym, což je pro Ukrajinu nepřijatelné.

Spotlight moment: Pokud Evropa zaspí, posílená ruská armáda ji může zaskočit, varuje Kofroň

Americký prezident na mítinku v Michiganu, který byl jeho prvním velkým setkáním s voliči od nástupu do funkce, více než hodinu hovořil o migraci, clech či ekonomice. Zopakoval své tvrzení zpochybňované řadou ekonomů, že dokázal oživit americké hospodářství a zkrotit ceny po neúspěšném období vlády „nejhoršího“ prezidenta Joea Bidena.

„A to jsme sotva začali. Ještě jste nic neviděli,“ řekl svým příznivcům. Za zásadní úspěch označil to, že se do USA v důsledku jeho tvrdé protimigrační politiky nedostávají takřka žádní přistěhovalci bez potřebných dokladů. Prohlásil rovněž, že vysoká cla přimějí státy ze všech částí světa, aby s USA uzavřely dohody, které budou výhodné pro Američany. S Čínou, na jejíž export se v USA v současnosti vztahuje dovozní clo ve výši 145 procent, již brzy Spojené státy podepíší dohodu, řekl Trump.

Zatímco prezidentovi republikáni oslovení americkými médii většinou prvních sto dní Trumpa hodnotili pozitivně, opoziční demokraté používali slova jako „katastrofa“ nebo „chaos“.

Podle průzkumu, jehož výsledky v úterý večer zveřejnil Reuters, má prezident podporu 42 procent Američanů, což je o pět procentních bodů méně než při lednovém nástupu do funkce a méně než velká většina jeho předchůdců po sto dnech. Výrazně si pohoršil v hodnocení svých ekonomických kroků, které vnímá pozitivně pouze 36 procent lidí, což je podle Reuters méně než v jakékoli chvíli jeho prvního čtyřletého prezidentského mandátu.

Trump uleví domácím automobilkám

Trump v úterý večer podepsal dvojici výnosů, které mají snížit dopad jím zaváděných cel na americké automobilky. Amerických výrobců se nemají týkat některé dovozní přirážky a rovněž budou moci levněji pořizovat dovážené díly. Informují o tom tiskové agentury a americká média.

Trump podepsal exekutivní příkazy na palubě prezidentského speciálu během cesty do státu Michigan, který je kolébkou amerického automobilového průmyslu a kde si prezident na mítinku s příznivci připomněl 100 dní od začátku svého druhého mandátu.

Expert o okamžiku, který "prozradil" Trumpa: Ztratil jsem naději, že je nějaký plán

Právě zavádění cel na dovoz z desítek zemí světa je patrně nejviditelnější součástí Trumpovy hospodářské strategie, která má podle něho přivést výrobu do USA a vyrovnat americký obchodní deficit. Ekonomové opatření kritizují, neboť podle nich může zpomalit hospodářský růst a vést ke zdražování. Ozvaly se i některé americké firmy, mezi nimi automobilky Ford či General Motors.

Trump již po značném oslabování amerických trhů a sílících kritických hlasech odložil platnost části původně zavedených cel, která označuje za reciproční.

Nyní podepsal výnosy, které mají automobilkám ušetřit náklady za již platná cla na dovoz oceli či hliníku, stejně jako na dovoz zboží ze sousedních zemí Kanady a Mexika. Automobilky zároveň získají kredity až do výše 15 procent hodnoty vozidel montovaných v USA, které budou moci uplatnit proti hodnotě dovážených dílů. „Chceme jim jen pomoci,“ řekl Trump novinářům s tím, že opatření má platit „krátkou dobu“.

USA vybírají clo na dovoz automobilů ve výši 25 procent od 3. dubna. Od 3. května má vstoupit v platnost rovněž clo na dovoz dílů.

Zmíněné americké automobilky spolu s dalšími výrobci jako Toyota, Volkswagen či Hyundai podle agentury Reuters adresovaly Bílému domu a vládním úřadům dopis, v němž žádaly o pomoc kvůli clům.

„Většina dodavatelů automobilů není kapitálově připravena na náhlé narušení trhu vyvolané cly. Mnozí z nich se už teď nacházejí v nouzi a budou čelit zastavení výroby, propouštění a bankrotu,“ stojí v dopise s tím, že „stačí selhání jednoho dodavatele, aby se v automobilce zastavily výrobní linky“.

Spotlight moment: Pokud Evropa zaspí, posílená ruská armáda ji může zaskočit, varuje Kofroň

Expert o okamžiku, který "prozradil" Trumpa: Ztratil jsem naději, že je nějaký plán

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist