Čína nařídila domácím leteckým společnostem, aby nepřijímaly žádné další dodávky letadel od amerického výrobce Boeing. S odvoláním na informované zdroje to uvedla agentura Bloomberg. Dodala, že nařízení je součástí celní války mezi oběma zeměmi. Čína podle zdrojů aerolinky rovněž vyzvala, aby zastavily veškeré nákupy zařízení a součástek souvisejících s letadly od amerických společností. Prezident Donald Trump situaci letmo zmínil v komentáři, v němž slíbil podporu americkým zemědělcům zasaženým obchodní válkou.

Trump tento měsíc zvýšil cla na čínský dovoz až na 145 procent, zatímco cla na dovoz z USA do Číny v důsledku odvetných kroků Pekingu vzrostla na 125 procent. Nová cla více než zdvojnásobují ceny amerických letadel a součástek, takže se letadla od Boeingu stávají pro čínské aerolinky neakceptovatelnými.

Na zařazení do flotil čínských aerolinek se nyní podle Bloombergu připravuje zhruba deset letounů Boeing 737 MAX. Některé teď stojí u továrny Boeingu v americkém Seattlu, další jsou v dokončovacím centru na východě Číny. U některých z nich se mohly administrativní a platební kroky potřebné k dodání uskutečnit už před začátkem platnosti odvetných čínských cel. Dodání těchto letadel by mohlo být povoleno na základě individuálního posouzení jednotlivých případů, uvedly zdroje agentury.

Trump v komentáři na své síti Truth Social dal situaci Boeingu do souvislosti s problematikou amerických zemědělců. „Zajímavé je, že právě odstoupili od velké dohody s Boeingem a prohlásili, že nepřevezmou letadla, která se plně zavázali koupit,“ napsal v příspěvku, který jinak věnoval zemědělcům.

Prezident uvedl, že američtí farmáři byli hlavní obětí obchodní války s Čínou v jeho prvním funkčním období, kdy Peking uvalil protiopatření na zemědělský dovoz, a že se tak děje i teď. Zároveň tvrdí, že tehdy farmářům zajistil 28 miliard USD (v dnešním kurzu přes 620 miliard Kč), za které podle něj měla platit Čína. Ta podle něj ale slib nesplnila, z čehož Trump viní svého nástupce a předchůdce v jedné osobě Joea Bidena. „Spojené státy budou chránit své farmáře,“ dodal Trump. Poslední tři slova napsal verzálami a text zakončil třemi vykřičníky.

Podle médií Trump v prvním období schválil dotace, které měly zemědělcům kompenzovat ztráty v důsledku cel. Těchto 28 miliard USD nicméně bylo hrazeno z federálního rozpočtu, tedy z amerických daní. Podle webu Fortune tak není pravda, že by za dotace platila Čína. Nicméně Peking se v obchodní dohodě v roce 2019 zavázal zvýšit odběr zemědělských produktů z USA. Podle Fortune však Peking závazky neplnil, a to už v roce 2020, kdy byl prezidentem Trump.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist