Spojené státy brzy obnoví sdílení zpravodajských informací s Ukrajinou, řekl americký prezident Donald Trump v neděli novinářům podle serveru Axios. V úterý se mají v Saúdské Arábii konat jednání amerických a ukrajinských diplomatů o možném příměří ve válce na Ukrajině. Trump v neděli také řekl, že doufá, že tato jednání přinesou dobré výsledky.

Sdílení zpravodajských informací s Ukrajinou přerušily USA minulý týden krátce poté, co Trump oznámil rozhodnutí pozastavit dodávky vojenské pomoci této zemi, která se od února 2022 brání ruské invazi. Krátce nato nabídla Kyjevu sdílení zpravodajských informací Francie.

Podle některých analytiků Trump těmito kroky zvyšuje tlak na Kyjev ve snaze přimět ho k mírovým rozhovorům a rychlému ukončení války na Ukrajině. Pozastavení vojenské pomoci Kyjevu a přerušení sdílení zpravodajských informací přišlo po hádce Trumpa a amerického viceprezidenta J. D. Vance s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Bílém domě, kde 28. února před novináři Vance a Trump Zelenského obvinili mimo jiné z toho, že není dost vděčný USA za pomoc. Řekli také, že to není Kyjev, kdo má v ruce trumfy k jednání o příměří.

Spotlight moment: Trumpovy voliče čeká velká deziluze, varuje bezpečnostní analytik Bahenský

V neděli odcestoval do Saúdské Arábie americký ministr zahraničí Marco Rubio, který se tam má během pondělka v Džiddě setkat s korunním princem Muhammadem bin Salmánem. S tím má jednat i Zelenskyj, s nímž má přiletět do Saúdské Arábie i ministr zahraničí Andrij Sybiha, šéf prezidentské kanceláře Andrij Jermak a ministr obrany Rustem Umerov. Ti pak, už bez Zelenského, zůstanou na úterní schůzku s americkými diplomaty. Zelenskyj v sobotu na síti X napsal, že Ukrajina je připravena ke konstruktivnímu dialogu se zástupci Spojených států.

Saúdská Arábie už minulý měsíc hostila rusko-americká jednání o ukončení války na Ukrajině, jichž se účastnili ministři zahraničí USA a Ruska Marco Rubio a Sergej Lavrov. Čelili za to kritice, že na jednání nepozvali Ukrajinu. Šlo o první rusko-americké oficiální setkání od začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Rubio tuto schůzku, která se odehrála 18. února v Rijádu, označil za první krok na dlouhé a složité cestě a zdůraznil, že s mírovým řešením musí souhlasit Ukrajina, Rusko i Evropa. Řada evropských zemí má obavy, že dohoda o ukončení války bude za cenu příliš velkých ústupků Moskvě a že mír nebude trvalý.

Územní ústupky Rusku?

Americký prezident Donald Trump dal svým poradcům soukromě najevo, že mu nebude stačit uzavření dohody o nerostech s Ukrajinou, pokud má Kyjevu odblokovat americkou pomoc a zpravodajské informace. Po ukrajinském prezidentovi Volodymyru Zelenském bude chtít územní ústupky vůči Rusku a možná bude dokonce požadovat kroky vedoucí k jeho odstoupení z funkce, napsal v neděli zpravodajský web americké televize NBC News s odvoláním na informované americké zdroje. Zástupci USA a Ukrajiny budou tento týden jednat v Saúdské Arábii.

Trump chce, aby s ním Zelenskyj uzavřel dohodu, která by Spojeným státům zaručila podíl na ukrajinských nerostných zdrojích. Zároveň ale podle zdrojů NBC News chce, aby Zelenskyj změnil přístup k mírovým jednáním a byl ochoten udělat ústupky, například postoupit část ukrajinského území Rusku. Trump rovněž podle zdrojů chce, aby Zelenskyj učinil kroky směrem k vypsání voleb a možná i svému odstoupení.

Na Ukrajině platí od jejího napadení Ruskem v únoru 2022 válečný stav, který konání voleb neumožňuje.

"Jak ukázal prezident Trump přečtením poselství prezidenta Zelenského na společném zasedání, Ukrajinci učinili pozitivní posun. Při jednáních v Saúdské Arábii v nadcházejícím týdnu se těšíme na další pozitivní posun, který snad nakonec ukončí tuto brutální válku a krveprolití," uvedl mluvčí bezpečnostní rady Bílého domu Brian Hughes v odpovědi na dotaz ohledně Trumpových požadavků.

Rusko po americkém přerušení dodávek vojenského vybavení a zablokování zpravodajských informací Ukrajině tento týden zintenzivnilo útoky a pátek byl jedním z nejsmrtelnějších dnů pro civilisty v tomto roce, uvedla mise OSN pro monitorování lidských práv na Ukrajině. Většina obětí byla zaznamenána Doněcké oblasti na území kontrolovaném Ukrajinou. Letošní bilance obětí je zatím vyšší než za stejné období loni, uvedla mise.

Podle nejmenovaného amerického úředníka a představitele Trumpovy administrativy nemají USA žádné indicie, že by pozastavení sdílení zpravodajských informací mělo přímý dopad na ruské útoky. Uvedli, že tyto rozsáhlé útoky byly pravděpodobně naplánovány před americkým krokem.

Podle zdrojů NBC News USA nadále sdílejí s Ukrajinou zpravodajské informace potřebné pro její obranu před útoky, ale přestaly poskytovat zpravodajská data pro útoky na ruské cíle. V praxi tak podle zdrojů USA mohou Ukrajinu varovat, když zjistí, že Rusko plánuje daný útok, ale už jí neposkytnou souřadnice, jež by Kyjevu umožnily provést úder první.

USA poskytovaly Ukrajině satelitní snímky a zpravodajské informace po většinu období od začátku války před třemi lety. Evropští spojenci nyní pracují na překlenutí některých mezer, ale podle západního představitele má nedostatek amerických zpravodajských informací na Ukrajinu již nyní každodenní dopady.

Spotlight moment: Trumpovy voliče čeká velká deziluze, varuje bezpečnostní analytik Bahenský

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist