Rychlý nárůst střední délky života ve 20. století za posledních 30 let významně zpomalil. Ukazuje to analýza, která zkoumala údaje o úmrtnosti z celosvětově nejdéle žijících populací, napsal britský The Guardian.
Závěry analýzy naznačují, že pokud se v budoucnu má stát standardem, že lidé se dožijí 100 let, jako to dnes platí u věku 80 let, je zapotřebí nových radikálních léků a lékařských postupů, které by zpomalily samotný proces stárnutí. Předcházet takovým nemocem, jako jsou rakovina, demence nebo srdeční choroby, už nestačí.
Jak jít naproti dlouhému životu? Checklist prevence a čtyři očkování, která dávají smysl
„Jestli plánujete odejít do důchodu, nečekejte, že se dožijete 100 let,“ řekl Jay Olshansky, profesor epidemiologie a biostatistiky na Illinoiské univerzitě v Chicagu.
Pokroky v medicíně a ve veřejném zdraví zažehly revoluci dlouhověkosti ve 20. století. V předchozích 2000 letech se střední délka života zvyšovala v průměru o jeden rok za jedno nebo dvě století. Ve 20. století se toto tempo ale závratně urychlilo. Naděje dožití činila s každým novým desetiletím o tři roky více.
To vedlo vědce k dedukcím, že lidé narození po roce 2000 se běžně budou dožívat 100 let. Tomuto tvrzení ale oponoval Olshansky a jeho kolegové, kteří argumentovali tím, že lidé dosahují biologického stropu kolem 85 let.
Olshansky začal zkoumat národní statistiky nejvyspělejších států od roku 1990 až po začátek pandemie covidu-19. Data z Austrálie, Francie, Itálie, Japonska, Jižní Koreje, Hongkongu, Španělska, Švédska a Švýcarska ukázala, že nárůst střední délky života života razantně zpomalil. V USA se tato hodnota dokonce snížila.
„V naší moderní době jsme díky medicíně a veřejnému zdravotnictví vytvořili desítky let života navíc, což předtím nebylo možné. Tyto výdobytky se ale musí zpomalit. Dlouhověkost, o kterou dnes usilujeme, není ta stejná, o jakou jsme bojovali v předešlém století. Tehdy jsme zachraňovali nemluvňata, děti, ženy v produktivním věku a v tom jsme uspěli. Nyní jsou naše úspěchy menší, protože zachraňujeme lidi v 60, 70, 80, 90 letech,“ řekl o současném vývoji Olshansky.
Aby nastala nová revoluce a délka života se opět prodloužila, je podle Olshanského a dalších vědců zapotřebí úplně nového způsobu léčení. Výzkum v této oblasti je v plném proudu. Výsledky testování léků na dlouhověkost ukázaly, že skutečně umí prodloužit život. Zatím je ale vědci dávali pouze myším.
Podle profesora zdravého stárnutí Stevena Austada se musí medicína i věda zaměřit na přirozené procesy stárnutí, protože právě ty jsou příčinou většiny onemocnění, která omezují kvalitu našeho života nebo lidi zabíjí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist