Režisér celovečerního sci-fi filmu Já, robot z roku 2004 Alex Proyas obvinil miliardáře Elona Muska z kopírování jeho návrhů humanoidních strojů a autonomních vozidel. Na čtvrteční akci společnosti Tesla Musk představil nový model futuristického vozidla Cybercab s křídlovými dveřmi, bez volantu a pedálů. K dispozici byl také nový pohled na roboty Optimus. A fotografie technických novinek se režisérovi zdály povědomé. Informace o celé aféře byly převzaty ze zpravodajského serveru BBC.
Název akce We, Robot, inspirovaný titulem sbírky povídek od Isaaca Asimova, a samotná expozice zaujaly Proyase, který se se svým zjištěním podělil na sociální síti X. V příspěvku uvedl: „Hej, Elone, mohl bych své návrhy dostat zpět prosím?“ Tento příspěvek vidělo už téměř osm milionů uživatelů. Reakce lidí však nebyla taková, jakou si asi Proyas představoval.
Musk odhalil autonomní taxi Cybercab. Stát má méně než 700 tisíc korun
Mnoho uživatelů se na jeho výrok dívalo skepticky. Poukazovali na to, že jeho vlastní dílo se silně podobá německému snímku Metropolis z roku 1927, režírovanému Fritzem Langem, ze kterého údajně převzal podobu kyborgů. Dále upozorňovali na umělecký styl art deco lokomotiv z 20. a 30. let minulého století a fiktivní model automobilu Duesenberg Coupe z roku 1939.
Ahem *clears throat*
— Mercer 🏴 (@LudwigvonMercer) October 14, 2024
The original humanoid robot From Metropolis, Art Deco era locomotives, and the 1939 Duesenberg Coupe would all like a word. pic.twitter.com/lPwzIAXnl1
K záležitosti se vyjádřil přes příspěvek na Instagramu i Patrick Tatopoulos, produkční designér filmu Já, robot, který sdílel stejný obrázek porovnávající jejich filmový design s tím Muskovým. „Možná je to jen mnou? Nebo bych se měl cítit poctěn, že Elon našel inspiraci v mých návrzích pro Já, robot? Asi mám jen dost silnou fantazii. Každopádně je zábavné to sledovat.“
Tento incident není ojedinělý. Technologické společnosti často čelí kritice za čerpání inspirace ze sci-fi románů a filmů, zejména při vývoji robotiky využívající umělou inteligenci. Podobnou kritiku zažil také ředitel americké výzkumné společnosti OpenAI. V květnu tohoto roku Sam Altman prozradil, že hlas virtuálního asistenta pro ChatGPT je inspirován hlasem filmové postavy Samanthy z filmu Ona z roku 2013, kterou ztvárnila americká herečka Scarlett Johanssonová. Po silné kritice, včetně reakcí od herečky samotné, se společnost rozhodla hlas stáhnout.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist