Při pátečním leteckém izraelském útoku na předměstí Bejrútu zemřelo 31 lidí včetně sedmi žen a tří dětí. Dalších 68 lidí bylo zraněno. Informovalo o tom libanonské ministerstvo zdravotnictví . Hnutí Hizballáh, jehož členové byli cílem izraelského úderu, v sobotu ráno sdělilo, že mezi mrtvými je jeho další vysoce postavený velitel Ahmad Mahmúd Vahbí.
Agentura AFP s odkazem na zdroj blízký libanonskému hnutí uvedla, že izraelský úder cílil na schůzku velení elitních jednotek Hizballáhu. „Velení jednotek Radván se shromáždilo v suterénu budovy, na kterou se v pátek zaměřil izraelský úder, a 16 jejich členů, včetně vůdce a vysokého velitele, bylo zabito," řekl AFP tento zdroj.
Radván jsou speciální jednotky Hizballáhu, jejichž hlavním cílem je infiltrace na sever Izraele a na jím okupované Golanské výšiny.
Už v pátek izraelská armáda i Hizballáh uvedly, že při útoku na čtvrť na předměstí Bejrútu, jež je baštou Hizballáhu, zemřel šéf jednotek Radván Ibrahím Akíl. Ten byl také na americkém seznamu hledaných osob kvůli údajnému podílu na dvou atentátech v Bejrútu na americké velvyslanectví a základnu americké námořní pěchotu v roce 1983, při nichž zemřelo přes 300 lidí.
Ponížený a demoralizovaný Hizballáh. Po pagerech a vysílačkách vybuchují i soláry
Ahmad Mahmúd Vahbí velel podle agentury Reuters vojenským operacím jednotek Radván do začátku letošního roku během války, kterou izraelská armáda vede v Pásmu Gazy od loňského října v odvetě za teroristický útok Hamás na Izrael.
Akíl je nejvýše postaveným velitelem Hizballáhu zabitým izraelskou armádou od července, kdy rovněž na předměstí Bejrútu izraelský úder zabil Fuáda Šukra. Podle deníku Haaarec byl Akíl zraněn tento týden v úterý při explozích několika tisíc pagerů v Libanonu a v pátek ráno propuštěn z nemocnice.
Exploze tisíců pagerů a středeční výbuchy dalších komunikačních zařízení v Libanonu, které libanonská vláda a Hizballáh připsaly Izraeli, dál vyostřily dlouholetý konflikt mezi Izraelem a Hizballáhem. Konflikt eskaloval loni v říjnu po útoku Hamásu na Izrael, Hizballáh je spojencem Hamásu a Íránu. Od té doby se izraelská armáda a Hizballáh denně ostřelují přes izraelsko-libanonskou hranici.
Ve čtvrtek večer Izrael podnikl dosud zřejmě nejtvrdší nálety na pozice Hizballáhu za téměř rok trvání přeshraničního konfliktu. V pátek odpoledne pak Hizballáh vypálil z jižního Libanonu na cíle v severním Izraeli na 150 raket.
Dalších nejméně 22 lidí zahynulo dnes při izraelském útoku na budovy školy ve městě Gaza, v níž se ukrývali Palestinci vysídlení v Pásmu Gazy kvůli válce. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na palestinskou civilní obranu. Izraelská armáda před tím oznámila, že cílem bylo velitelské stanoviště palestinského hnutí Hamás v budově bývalé školy, které sloužilo jako základna k útokům proti izraelským vojákům.
Válka v Pásmu Gazy začala loni 7. října útokem Hamásu na Izrael, při němž palestinští ozbrojenci zabili na 1200 lidí, většinou civilistů, a dalších 251 osob unesli do Gazy jako rukojmí. Stovka unesených zůstává v zajetí, z toho nejméně tři desítky už nežijí.
Odvetná ofenziva Izraele v Pásmu Gazy si od října 2023 podle dnešního prohlášení palestinských úřadů, ovládaných Hamásem, vyžádala nejméně 41 391 životů z řad Palestinců, většinou rovněž civilistů, a přes 95 760 Palestinců bylo kvůli bojům a masivnímu bombardování zraněno. Válka v Gaze způsobila obrovskou humanitární krizi, statisíce lidí přebývají v takzvané humanitární zóně ve stanech či zničených budovách.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist