Rychlostní kanoista Martin Fuksa suverénně vyhrál na olympijských hrách závod na 1000 metrů a vybojoval pro českou výpravu v Paříži třetí medaili, druhou zlatou. Jedenatřicetiletý trojnásobný světový šampion se při třetí olympijské účasti dočkal prvního cenného kovu. Vylepšil pátá místa z Ria de Janeiro a Tokia. Jakub Špicar a Daniel Havel obsadili na deblkajaku sedmé místo na trati 500 metrů.

Fuksa ve finále navázal na dominantní výkon z dopoledního semifinále. V boji o medaile se posunul do čela hned po startu a postupně si vypracoval až desetimetrový náskok. Ve finále zajel čas 3:43,16 a dnes podruhé vylepšil olympijské maximum na této trati.

„Takových let čekání a je to tady. Jsem hrozně rád. Šel jsem do toho, že chci vyhrát a to pro mě bylo nejdůležitější,“ řekl Fuksa bezprostředně po závodě České televizi. „Neřešil jsem, kde jsem, jenom jsem chtěl vyhrát závod. A to se mi povedlo musím říct i docela suverénně, že jsem si poslední metry užíval ten pocit, že jedu v olympijském finále na prvním místě. Neuvěřitelný,“ radoval se.

Stříbrnou medaili vybojoval skvěle finišující brazilský obhájce prvenství Isaquias Queiroz, třetí skončil stejně jako před třemi lety v Tokiu Serghei Tarnovschi z Moldavska. Už v semifinále vypadl jeden z favoritů a dlouholetý Fuksův rival Catalin Chirila z Rumunska. Mistr světa z roku 2022 a druhý z loňského šampionátu nakonec vyhrál finále B a skončil celkově devátý. Osmý ve finále A dopádloval šestatřicetiletý olympijský šampion z let 2012 a 2016 Sebastian Brendel z Německa.

Pro Špicara s Havlem byl velkým úspěchem již postup do finále. I v něm se po startu drželi na posledním místě. Na rozdíl od semifinále, kde se ve druhé polovině trati posunuli na postupové třetí místo, předjeli v závěrečném vystoupení pod pěti kruhy jen Američany Jonase Eckera a Aarona Smalla.

Jednatřicetiletý Špicar byl na hrách poprvé. O rok starší Havel má dva olympijské bronzy, které získal v Londýně 2012 a Riu de Janeiro 2016 jako člen čtyřkajaku.

Z vítězství se radovali Němci Jacob Schopf a Max Lemke, které na stupních vítězů doplnili stříbrní Bence Nádas a Sándor Tótka z Maďarska a třetí Australané Jean van der Westhuyzen a Tom Green.

Již sedmou zlatou olympijskou medaili a celkově osmou v kariéře získala Novozélanďanka Lisa Carringtonová. Společně s Alicií Hoskinovou ovládla závod deblkajakářek na 500 metrů. Pětatřicetiletá Carringtonová v Paříži již vyhrála jako členka čtyřkajaku, v sobotu se pokusí uspět i na singlkajaku.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.