Největší globální výpadek služeb zaznamenávají od rána letiště po celém světě. Problém není spojen s bezpečností a řízením letového provozu. Letadla ve vzduchu přistanou. Problém spočívá v tom, že nemusí odletět, protože nefungují služby spojené s odbavením letenek a zavazadel. Nebo je čeká zpoždění. V Evropě byla nejvíce zasažena velká mezinárodní letiště v Berlíně, v Madridu i klíčový přestupní hub na amsterodamském letišti ve Schipholu. Londýnská letiště Gatwick a Stansted posunula nebo zrušila 90 procent letů. Cestující v Edinburghu nemohli kvůli výpadku použít automatické skenery palubních vstupenek. 

Podle dat firmy Cirium bylo v pátek zrušeno po celém světě téměř 2700 z více než 110 tisíc komerčních letů. Mezi místa, jež výpadek zasáhl, patřilo i pražské Letiště Václava Havla. To ale není uživatelem antivirového systému dodávaného americkou firmou CrowdStrike, jejíž aktualizace problémy způsobila. A to na odbavovacím systému GoNow. Na Prahu, která využívá systém Amadeus, dopadají problémy jiných - aerolinek a řady větších letišť, které slouží jako přestupní huby.

„Aktuálně (10:45h) je situace stabilizovaná, dotčené lety se daří odbavovat v náhradním systému nebo manuálně. Evidujeme tři zpožděné lety z této příčiny,“ uvedlo na účtu na síti X Letiště Václava Havla. Před desátou hodinou dopoledne bylo těchto zpoždění celkem šest.

Náhradní nebo manuální odbavování je ale vždy pomalejší. Proto se dá čekat opožďování letů, což potvrdila i mluvčí pražského letiště Klára Divíšková. Na letišti dopoledne zasedl krizový štáb. Odbavování probíhalo tímto způsobem i v pátek odpoledne.

„Není možné predikovat, kdy se situace zlepší,“ uvedlo letiště na svých webových stránkách. Po poledni byl zrušen let aerolinek Air France do Paříže. Neodletěly ani spoje do Barcelony, Birminghamu nebo Tirany. Z večerních letů z Prahy nepoletí spoj Turkish Airlines do Istanbulu a aerolinek Vueling na pařížské letiště Orly.

U příletů byl zrušen let společnosti Wizzair z italské Neapole nebo Eurowings z Kolína nad Rýnem a SwissAir z Curychu. Naprostá většina letů z Prahy a do Prahy se ale zatím uskutečnila.

Mezi v Praze nejvíce postižené aerolinky patří německé Eurowings, nizozemská Transavia, španělské Volotea a Vueling nebo saudskoarabský Flynas. K postiženým patří rovněž největší nízkonákladovky Ryanair a Wizz Air.

Problémy na evropském nebi měla třeba nizozemská aerolinka KLM, jež nemohla odbavit většinu letů plánovaných na pátek. Lety dlouho nepřijímalo také letiště v Curychu, což ovlivnilo SwissAir. Jak Curych, tak Amsterodam začaly letadla opět přijímat kolem druhé hodiny odpoledne. „Dají se ale očekávat velká zpoždění,“ uvedlo kolem druhé hodiny odpoledne Letiště Praha na sociální síti X.

Problémy zasáhly americké letecké společnosti American Airlines, United a Delta. Ty dokonce požádaly americký letecký úřad FAA o globální zastavení všech letů, informovala televizní stanice ABC. Americké aerolinky měly v pátek naplánováno přes 27 tisíc letů.

Realitivně v klidu jsou zatím cestovní kanceláře, které „vozí“ české turisty k moři. „Sledujeme to a zatím věříme, že to na dovolenkové lety nebude mít vliv,“ uvedl Petr Šatný, marketingový ředitel CK Alexandria.

Výraznější komplikace při odbavení svých charterů neevidovala ani cestovní kancelář Čedok. „Doporučujeme však cestujícím být na letišti s dostatečným předstihem a sledovat aktuální informace na místě. Může docházet k případným zpožděním,“ uvedla Kateřina Pavlíková, mluvčí Čedok.

Z odletových informací Letiště Václava Havla je vidět, že zpoždění se pohybují v řádu desítek minut. Tedy věc, jež u charterových letů není tak neobvyklá. Cestovky by měly mnohem více problémů pokud by k výpadku došlo v sobotu či neděli, kdy jsou dovolenkové odlety nejčastější.

Může za to špatná aktualizace antiviru

Důvodem problémů je špatně provedená aktualizace služby Falcon od americké kyberbezpečnostní firmy CrowdStrike. Tu využívá také cloudové prostředí Microsoft Azure a Microsoft 365. 

CrowdStrike vydal první oficiální prohlášení zhruba šest hodin od prvního ohlášení problémů. Informace, které svým zákazníkům podal, ale nejsou příliš pozitivní. Náprava, kterou podle jednoho z manažerů CrowdStrike způsobil vadný konfigurační soubor, bude trvat dlouho, protože „ajťáci“ budou muset v každém zasaženém počítači problémový soubor ručně smazat. Zasažených počítačů je přitom několik milionů. 

„IT oddělení bude muset obejít všechny rozbité stroje (počítače i servery) ručně. Což u firem o  tisících či desetitisících zařízení bude časově náročné,“ uvedl Martin Haller ze společnosti Patron IT, jež pomáhá českým firmám a institucím s kybernetickou bezpečností. Podle něj je u této chyby velký problém v tom, že se postižené počítače dostanou do smyčky, kdy se již nedaří spustit operační systém.

CrowdStrike je antivirus, respektive jeho moderní obdoba antiviru s více funkcemi (takzvaný EDR). Firmy si tato řešení nasazují na systémy a ty mají v systému privilegované postavení. Mohou ke všemu a vše vidí, aby mohly systém chránit. Avšak právě kvůli této vlastnosti může mít chyba v aplikaci dopad na celý systém – jako v tomto případě.

Špatně provedená aktualizace nezasáhla jen globální leteckou dopravu. Problémy byly také při kontaktování záchranných složek, nemocnice ve Velké Británii musely odložit plánované operace, přerušené bylo také vysílání britské televizní stanice Sky News. Problémy mají rovněž banky v Asii nebo londýnská burza.

Pro americkou kyberbezpečnostní firmu, která je na burze, je to velký problém i jinak. Akcie  CrowdStrike na pre-marketu se zatím propadly o 14 procent.

S přispěním Michaela Mareše

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist